تفاوت UX و UI در طراحی وب سایت چیست؟
احتمالا در مباحث مربوط به طراحی سایت، جملاتی نظیر عالی بودن UX فلان سایت یا UI بسیار ضعیف فلان سایت به گوشتان خورده است.

UXمخفف User Experience Designاست که به مفهوم تجربه یا حسی است که یک وب سایت به کاربر منتقل می کند.

UIنیز کوتاه شده User Interface Designمی باشد که به مفهوم بخش های قابل رویت یک وب سایت هنگام مشاهده بازدید کننده است.

درواقع با وجود نزدیکی و رابطه UX و UI در مبحث طراحی سایت اما در مفهوم و همچنین روند کار بسیار با یکدیگر متفاوت می باشند. UX  در حقیقت بیشتر مربوط به موضوعات آماری و تکنیکی و فنی سایت است درحالی که UI بیشتر نزدیک به مفهومی است که آن را با طراحی گرافیکی می شناسیم.

UX و UI یکی از بیشترین موارد سردگمی و اشتباه در بحث طراحی سایت هستند.ِیک UI بدون UX مانند پاشیدن رنگ روی یک بوم بدون هیچ فکر و طرح قبلی است در حالی که UX بدون UI شبیه یک قالب مجسمه تو خالی است.بهترین تجربه و احساس کاربر از یک محصول توسط UX ایجاد و سپس توسط UI ادامه میابد.در حقیقت UX و UI هردو لازمه موفقیت یک محصول هستند.

اگر یک محصول یا یک وب سایت را به صورت بدن انسان تصور کنید آن وقت می توان گفت استخوان بندی بدن همان ساختار کدهای برنامه نویسی در طراحی سایت است.اعضا و جوارح بدن همان فرایند های UX است که اندازه گیری ها و بهینه سازی ها را انجام میدهند تا هدف اصلی بدن که همان ادامه زندگی است محقق شود و در نهایت خصوصیات آرایشی و ظاهری بدن مانند پوست، موها و.. نیز همان فرایند های UI هستند که احساس و واکنش اولیه را بوجود می آورند.

UXیا User Experince Designچیست ؟

UX  که گاهی UED یا UXD نیز نوشته می شود در واقع فرایندی برای بالا بردن احساس رضایت و وفاداری مشتری از طریق بهبود میزان کارآمدی،مصرف نهایی و بیشتر کردن احساس لذت استفاده از محصول و ایجاد جاذبه در مشتری تعریف میشود.

این یک تعریف کلی است و زمانی که راجع به طراحی سایت صحبت شود می توان UXرا فرایندی تعریف کرد که منجر به احساس رضایت بیشتر بیننده از مطالعه ، مشاهده و استفاده از سایت می شود.

UIیا User Interface Design چیست ؟

مبحث UI در طراحی سایت بسیار قدیمی تر و با سابقه تر است.در حالی که UX مجموعه اموری است که تمرکزشان بر بهبود کارآمدی یک محصول است ، UI بر امور و فرایندهایی استوار است که مربوط به خصوصیات ظاهری و همچنین احساس ایجاد شده در بیننده از مشاهده آن محصول می باشد.

اما کدام یک از این دو مهمتر است؟

اگر سطرهای بالا را با دقت مطالعه کرده باشید احتمالا جواب این سوال را نیز می دانید.اما اگر هنوز مطمئن نیستید اجازه دهید تا جمله ای از یکی از طراحان برجسته وب سایت را نقل کنیم

هلگا مورنو در جایی مینویسد:

زمانی که شما چیزی دارید که بسیار عالی و فوق العاده به نظر می رسد اما استفاده از آن بسیار سخت و پیچیده است باید گفت که آن محصول نمونه ایی از UI عالی و UX ضعیف است.در حالی که اگر چیزی بسیار مفید و کارامد بوده اما ظاهری نامتناسب و حتی زشت دارد این مثالی از UX عالی و UIضعیف خواهد بود.

همانطور که میبینید هردو این مباحث UX و UI در جای خود اهمیت دارند.زمانی که میلیون ها محصول که در یکی از این موارد قوی هستند وجود دارند فکر کنید که یک کالا چه میزان شانس موفقیت خود را بالا خواهد برد اگر به هردو مورد UX  و UI به یک اندازه توجه نشان دهد.

در آخربه صورت خلاصه به 4 تفاوت بین UX  و UI در طراحی سایت اشاره می کنیم:

·         UX ظاهر سایت را کابردی و UI آن را زیبا می کند

·         UX به کابران کمک میکند به اهداف خود راحت تر برسند وUI ارتباط احساسی با کاربر ایجاد می کند

·         در طراحی سایت UX معمولا قبل از UI روی سایت انجام می شود.

·         UX در سراسر یک محصول یا وب سایت از قبیل ظاهر و نوع خدمات و .. وجود دارد اما UI منحصرا مربوط به ظاهر و جلوه های بصری وب سایت میشود.


طراحی سایت درغرب تهران
طراحی سایت درغرب تهران
طراحی سایت با استفاده از MVC
طراحی سایت با استفاده از MVC
اهمیت footer در طراحی سایت
اهمیت footer در طراحی سایت
نمونه قرارداد طراحی سایت
نمونه قرارداد طراحی سایت
خدمات پشتیبانی سایت
خدمات پشتیبانی سایت
طراحی سایت چند زبانه
طراحی سایت چند زبانه
طراحی سایت در تهران
طراحی سایت در تهران
طراحی سایت ارزان
طراحی سایت ارزان
طراحی سایت حرفه ای
طراحی سایت حرفه ای
هزینه های پنهان سایت های طراحی شده WordPress و Joomla
هزینه های پنهان سایت های طراحی شده WordPress و Joomla
تاریخچه طراحی سایت
تاریخچه طراحی سایت
فتوشاپ در طراحی وب سایت
فتوشاپ در طراحی وب سایت