چگونه از تگ های H در جهت بهبود سئو سایت استفاده کنیم؟

در هنگام طراحی سایت و استفاده از HTML این امکان وجود دارد که از 6 تگ H در کدها استفاده نمود.تگ های H درواقع سرتیترهای متن داخل صفحات محسوب می شوند که به ترتیب اولویت و اهمیت از H1 تا H6 دسته بندی می گردند.تگ H1 مهم ترین سر تیتر صفحه (درشت ترین فونت )  و تگ H6 کم اهمیت ترین سرتیتر (کوچکترین فونت) در متن به حساب می آیند.البته امکان تغییر انداره فونت سرتیترها با استفاده از کدهای CSS وجود دارد.مثلا می توان متنی را داخل تگ  H1 قرار داد اما با استفاده از CSSاندازه فونت آن را کوچکتر کرده و به اندازه فونت سایر نوشته های صفحه رساند.

در دنیای برنامه نویسی و طراحی سایت معمولا از همه این تگ ها در هنگام طراحی صفحه ها استفاده نمی شود در حقیقت معمولا بیشترین تمرکز طراحان وب سایت و متخصصین سئو بر تگ H1 و H2 و یا نهایتا H3 است و تگ های پایین تر کمتر مورد استفاده قرار میگیرند.

بیشترین توجه و اهمیت مربوط به H1 می شود. از تگ H1 برای نشان دادن موضوع محتوای صفحه استقاده می شود تا موضوع متن آن برای خواننده قابل فهم تر شود. اما سئوال اینجاست H1 چگونه بر روند سئو سایت تاثیر می گذارد؟

در این مقاله سعی شده تا استفاده درست از تگ H1 و اهمیت آن در SEO و بهینه سازی سایت را مورد بحث قرار دهیم.

H1چیست ؟

H1اصولا بزرگترین و مهم ترین تگ صفحه وب سایت محسوب می شود درست مانند تیتر یک کتاب و سر تیتر یک روزنامه.از تگ های H1 برای توضیح دادن محتوای صفحه و اینکه قرار است دریاره چه چیزی در آن بحث شود استفاده می گردد.

چه وقت باید از  H1 استفاده کنیم ؟

دلایل منطقی  برای وجود چندین بخش در متن صفحات وب سایت وجود دارد و به همین ترتیب دلایلی هم برای استفاده از چندین تگ H1 در صفحه را میتوان بیان کرد.هدف اصلی تگ های H1 برای نشان دادن سرتیترها و سرفصل ها است.بنابراین باید به همین منظور از آنها استفاده کرد.هر صفحه ممکن است به چندین بخش مجزا تقسیم شود که برای موضوع و تیتر هر بخش می توان از یک تگ H1 مجزا استفاده کرد.نکته مهم این است که نباید بیش از حد از این تگ استفاده نمود.حتی اگر با استفاده از CSS اندازه آن را به اندازه متن معمولی در بیاوریم بازم هم استفاده زیاد از H1 در یک صفحه کاری اشتباه است مثلا فرض کنید  کاربری CSS سایت شما را خاموش کند در این صورت با یک صفحه پر از متن های درشت و درهم مواجه خواهد شد که احتمالا نهایتا باعث افزایش بانس ریت سایت شما خواهد گردید.

درهرصورت امکان استفاده از چندین تگ H1 در یک صفحه وجود دارد.مهم این است که چگونه و کجا از آنها استفاده شود تا بهترین تاثیر بر بهبود سئو سایت داشته باشد.تگ های H1 یکی از راه های مفید برای بهتر کردن تجربه کاربری  (User Experience)سایت شما و مشخص کردن محتوای مهم برای کاربران خواهد بود.اما باید در حد معقول و منطقی از آن استفاده شود.

چگونه از H1 برای سئو سایت خود استفاده کنیم ؟

تگ H1 را می توان به منظور بهینه سازی سایت و در جهت بهبود سئو آن استفاده نمود به این صورت که عبارات کلیدی اصلی را در H1 صفحه قرار داد و عبارات کلیدی که در مرحله دوم اهمیت قرار دارند را در H2 .

اگر صفحه ای با عنوان "طراحی سایت ارزان" ایجاد کنید و از همین عبارت برای H1 صفحه نمایید در واقع با این کار به گوگل می فهمانید که این صفحه در مورد طراحی سایت ارزان است و ازاین طریق احتمال افزایش رتبه سایت خود در این عبارت را افزایش می دهید.

با اینحال این بدین معنی نیست که باید تمام کلمات کلیدی را بصورت فشرده و بدون معنی در H1 قرار دهید.قرار دادن کلمات کلیدی در H1 که به منظور سئو سایت انتخاب شده اند باید کاملا منطقی و مرتبط به صفحه باشد تا از این طریق به کاربر نیز احساس بهتری منتقل کرده و تجربه کاربری را بهبود بخشد. یکی از فرمت های خوب برای H1 این است که آن را با استفاده از کلمات کلیدی مرتبط با صفحه به صورت یک سوال مطرح نمایید (مانند سرتیر همین صفحه) و در ادامه به این سوال پاسخ دهید.

در حقیقت تگ های H1 به کاربر کمک می کنند که به محض ورود به سایت متوجه شوند که آیا محتوای صفحه با چیزی که بدنبال آن میگردند مرتبط است یا خیر.هرچه H1 صفحه ها شفاف تر و مرتبط تر باشد به همان نسبت تجربه کاربری سایت بهبود می یابد و همین موضوع یکی از فاکتورهای اساسی در جهت سئو و بهینه سازی سایت محسوب می شود و باعث بهبود رتبه وب سایت نیز خواهد شد.

درگذشته افراد و بخصوص آنهایی که سئو سایت ها را انجام می دادند از تگ های H1 به نوعی سوء استفاده می کردند و از طریق  گنجاندن هرچه بیشتر کلمات کلیدی تلاش می کردند رتبه بهتری بدست آورند که البته در آن زمان تاثیری مثبتی نیز بر روند سئو می گذاشت.اما امروزه با بروزرسانی ها و الگوریتم های جدید گوگل جلوی این قبیل کارها گرفته شد.در حال حاضر تگ های H1زمانی در بهبود سئو سایت تاثیر مثبت می گذارند که علاوه بر موتورهای جستجو به کاربران عادی نیز در جهت درک بهتر موضوع صفحه کمک نمایند.درصورتی که برای بهبود سئو سایت خود بدنبال مشاورانِ متخصص و حرفه ای هستید حتما با تیم بهینه سازی سایت شرکت آوینا تماس بگیرید.


سیگنال های دریافتی از سایت و نقش آنها در سئو
سیگنال های دریافتی از سایت و نقش آنها در سئو
ریچ اسنیپت و تاثیر آن بر سئو سایت
ریچ اسنیپت و تاثیر آن بر سئو سایت
بهبود رتبه سایت در گوگل
بهبود رتبه سایت در گوگل
تبلیغات در گوگل (Google AdWords) چیست ؟
تبلیغات در گوگل (Google AdWords) چیست ؟
نظرات کاربران
اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید، لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید

captcha