طراحی سایت چیست ؟

طراحی فرایندی است که از جمع آوری ایده ها آغاز می شود سپس با ظرافت بسیار آنها را دسته بندی و اجرا می نماید تا در نهایت به هدفی مشخص برسد.طراحی سایت نیز فرایندی مشابه می باشد که هدف آن ارائه محتوا در قالب صفحات وب است تا کاربران نهایی بتوانند از طریق اینترنت به آن دسترسی یابند.

اصول طراحی وب سایت چیست؟

طرح (Layout)

لیات یا طرح در واقع شیوه قرارگیری و دسته بندی طرح های گرافیکی ، آگهی ها و نوشته ها در سایت می باشد.در نیای وب ، هدف اصلی این است که بیننده بتواند با مروری کوتاه از وب سایت اطلاعاتی که به دنبال آن است را بیابد.این هدف با استفاده از رعایت اعتدال و ثبات بین محتوای مختلف در سایت و بی نقص بودن طراحی و جلوه سایت محقق می گردد.


رنگ (Colour)

در طراحی یک وب سایت، انتخاب رنگ بستگی به هدف و موضوع سایت و همچنین نظر مشتری دارد.رنگ یک وب سایت می تواند سیاه – سفید ساده یا یک طرح تمام رنگی باشد.انتخاب رنگ مناسب می تواند کمک بسیاری در معرفی شخصیت یک فرد یا یک برند و ایجاد حس مناسب در بازدید کننده نماید.


گرافیک (Graphics)

طرح ها و جلوه های گرافیکی جایگاه بسیار ویژه ای در طراحی سایت دارند.گرافیک یک سایت شامل مواردی نظیر: لوگو یا آرم، عکس ها ، نشانه ها است.برای اینکه یک سایت از نظر طراحی کاربرپسند یا اصطلاحا (User Friendly) باشد نیاز است که تمام این موارد در جای مناسبی از سایت قرار گیرد، با رنگ و محتوای سایت جور باشد و البته آنقدر زیاد و پرحجم نباشد که باعث کند شدن سایت گردد


فونت (Fonts)

فونت یا نوع قلمی که برای نوشتن مطالب در وب سایت استفاده می شود از دیگر موارد بسیار مهم در طراحی سایت است.هنگام طراحی یک سایت از فونت های زیادی میتوان برای آن استفاده نمود که البته مهارت در انتخاب و جایگذاری آنها و البته مهارت در انجام آن بویژه برای فونت های فارسی که قابل اجرا در تمامی مرورگرها باشد از نظر طراحی سایت بسیار حائز اهمیت است.


محتوا (Content)

محتوای سایت در کنار طراحی های انجام شده در سایت باید بتوانند کاری کنند که بیننده، پیام اصلی وب سایت را از میان نوشته ها و جلوه های گرافیکی بکار رفته در آن به راحتی درک نماید.نوشته های سایت همواره باید مرتبط و مفید و به گونه ای باشند که خواننده دچار سردرگمی نشود و بتواند چیزی که به دنبال آن است را بیابد و تا حد امکان در سایت باقی بماند و از آن خارج نشود.در طراحی یک وب سایت باید این مسئله را در نظر داشت که محتوای سایت بهتر است همواره برای موتورهای جستجو بهینه سازی شوند همچنین این محتوا باید خیلی طولانی نبوده و کلمات کلیدی مرتبط با موضوع سایت در آن گنجانده شود.


طراحی یک وب سایت کاربر پسند (User friendly)

در کنار اصولی که در طراحی سایت باید رعایت شود تا باعث جلوه و زیبایی آن شود یک سایت باید همواره کاربر نهایی را نیز در نظر گیرد.کاربر پسند بودن سایت میتواند از طریق توجه به نکات زیر حاصل گردد.


هدایت گری (Navigation)

معماری و ساختار سایت ، چینش منوها و دیگر ابزار های هدایت در طراحی یک وب سایت همواره باید با در نظر گرفتن نحوه جستجو و نگاه کاربر انجام گیرد.هدف اصلی این امر، کمک به کاربر برای گشت و گذار راحت و بدون پیچیدگی در سایت و هدایت وی به موضوعاتی است به دنبال آنهاست.


مولتی مدیا (Multimedia)

استفاده از ویدئو و صدا های مرتبط و ترکیب آن با طراحی در یک وب سایت می تواند کمک بسیار زیادی جهت کمک به کاربر برای درک بهتر مطالب و موضوعات نماید.همچنین این امر میتواند باعث شود که کابر زمان بیشتری را در سایت سپری نماید که این امر نیز یکی از اهداف مهم در طرحی هر وب سایتی است.


تطبیق پذیری (Compatibility)

طراحی وب سایتی که قابل نمایش در تمامی مروگرها و در همچنین تمامی سیستم های عامل باشد بسیار حائز اهمیت بوده و کمک بسیار زیادی به جذب مخاطب خواهد نمود.


تکنولوژی(Technology)

پیشرو بودن در شناخت و استفاده از تکنولوژی های روز دنیا باعث آزادی عمل و خلاقیت بیشتر در طراحی وب سایت خواهد شد.ضمن این که استفاده از آخرین تکنولوژی های دنیا باعث می شود تا وب سایت طراحی شده همواره سریع ، پویا و حرفه ایی بوده و این قابلیت را داشته باشد تا در آینده براحتی گسترده و بزرگتر شود.


هم کنشی (Interactive)

مسئله ایجاد هم کنشی نیز یکی موضوعت مهم در طراحی یک سایت محسوب می گردد.افزایش سهم اشتراک کاربر در موضوعات سایت توسط قرار دادن بخش نظرات و پیشنهادات یا فروم های پرسش و پاسخ (FAQ Forums) و تبدیل کاربر سایت از یک بیننده به یک مشتری فعال از طریق فرم های ایمیل و خبرنامه های مربوط به وب سایت نیز از جمله مسائل مهم در طراحی سایت جهت کاربر پسند بودن آن است.

طراحان حرفه ای شرکت آوینا پرداز تضمین خواهند نمود تمامی اصول حرفه ایی جهت طراحی یک وب سایت کاربردوست و متناسب با نیاز شما را بکار خواهند برد.تیم طراحی وب سایت شرکت آوینا با سالها تجربه و با استفاده از برنامه ریزی های منسجم و آنالیزهای دقیق و با در نظر گرفتن انواع نگاه کاربران ، تکنولوژی های روز دنیا و ترکیب هنر و خلاقیت، به شما نوید وب سایتی کاملا حرفه ایی و البته کارآمد را همگام با آخرین پیشرفت ها در دنیای وب خواهد داد.


نکاتی در مورد طراحی وب سایت فروشگاهی
نکاتی در مورد طراحی وب سایت فروشگاهی
مشکلات مربوط به طراحی سایت با استفاده از فلش
مشکلات مربوط به طراحی سایت با استفاده از فلش
طراحی سایت حرفه ای
طراحی سایت حرفه ای
چرا طراحی یک وب سایت و ورود به دنیای اینترنت ضروری است؟
چرا طراحی یک وب سایت و ورود به دنیای اینترنت ضروری است؟
نظرات کاربران
اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید، لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید

captcha