مقایسه اهمیت جایگاه سایت و نرخ تبدیل در بهینه سازی

در ابتدا اجازه دهید به معرفی مفهوم نرخ تبدیل (Conversion Rate) وب سایت بپردازیم.

نرخ تبدیل معادل واژه  (Return On Investment)  یا به اختصار ROI است که در فارسی به آن نرخ بازگشت سرمایه گذاری گفته می شود.در واقع نرخ تبدیل برابر است با نسبت مشتریان هدف ما به نسبت کل بینندگان سایت یا به زبان ساده تر نرخ تبدیل کاربر به مشتری. نرخ تبدیل یک وب سایت یکی از مهمترین شاخص های موفقیت آن است. افزایش نرخ تبدیل می تواند یک وب سایت و به طبع آن شرکت یا برند وابسته به آن را به موفقیت های بزرگی برساند.

بسیاری از افراد تصور میکنند بهینه سازی یا سئو یک وب سایت معادل است با ارتقاء جایگاه سایت در موتورهای جستجو.خب این تصور تاحدودی درست است اما این تمام داستان نیست.

هیچ شکی وجود ندارد که قرار گرفتن یک سایت در نتایج اولیه موتورهای جستجوگر بسیار مهم است.کدام شرکت است که نخواهد در هنگام جستجوی کلمات کلیدی مرتبط با کسب و کارش در رتبه اول گوگل قرار گیرد ؟؟ اما سوال اینجاست! چه فایده ایی دارد اگر در لینک اول جستجو های گوگل قرار داشته باشید اما این امر تاثیر چندانی در رونق کسب و کار و فروش شما نداشته باشد؟؟

درواقع افزایش بیننده وب سایت یک شمشیر دو لبه است.مشاهده بالا بودن آمار بازدید در گزارش های آماری گوگل بسیار خوشایند است اما بالا بودن ترافیک و بازدید یک وب سایت همواره به معنی فروش بیشتر نیست.اجازه دهید با یک مثال ساده اهمیت این موضوع را در بهینه سازی مشخص نماییم.

فرض کنید شما با استفاده بهینه سازی و سئو جایگاه وب سایت خود را در کلمه " کفش " ارتقا داده و به لینک های اول گوگل رسانده باشید که برای دیده شدن و برندیگ شرکت شما بسیار مفید است.ممکن است کسب و کار شما مرتبط با کفش باشد اما فعالیت شما مشخصا در زمینه نوع خاصی از کفش، مثلا کفش های ایمنی! است.وب سایت شما احتمالا روزانه هزاران بازدید بخاطر جستجوی کلمه "کفش" دریافت می کند.اما چند نفر روزانه تلفن را برداشته، تماس گرفته و محصول شما را خریداری می کنند ؟!

در حقیقت مسئله این است که جذب بیننده بیشتر به معنی مشتری بیشتر نیست.نرخ تبدیل وب سایت شما می تواند وابسته به جایگاه آن در موتورهای جستجو باشد اما در بسیاری از موارد نرخ تبدیل مقوله ای جدا از افزایش بازدید می باشد.

به بیان ساده اگر وب سایت شما هدف مشخصی دارد بنابراین بازدیدکنندگانی که هدف شما را محقق می سازند نرخ تبدیل شما را تعریف خواهند کرد.پس قدم اول این است که مشخص کنید چه نوع تبدیلی مد نظر شماست.

بهترین راه برای تعریف نوع تبدیل این است که در جهت عکس حرکت کنید.اگر شما محصولی را به صورت آنلاین می فروشید احتمالا هر فروش موفقی که انجام شود میتواند به عنوان تبدیل تعریف شود(تبدیل بیننده به خریدار).حالا که نوع تبدیل مورد نظر شما مشخص شد میتوان نرخ تبدیل سایت شما را نیز محاسبه کرد.در حقیقت نسبت افرادی که محصول شما را خریداری میکنند به افرادی که از سایت شما دیدن میکنند، میتواند نرخ تبدیل وب سایت شما باشد.

محاسبه نرخ تبدیل در مورد وب سایت های مختلف متفاوت است و بستگی به تعریف نوع تبدیل دارد مثلا اگر هدف سایتی جذب مخاطب و فالوئر باشد نرخ تبدیل، از نسبت تعداد مخاطبی که در سایت ثبت نام کرده اند به بازدید های کل بدست خواهد آمد.

اکنون اهمیت نرخ تبدیل سایت مشخص شده است.اگر وب سایت شما به دنبال تبدیل هرچه بیشتر بازدیدکننده نباشد،هرچقدرهم از طریق بهینه سازی بازدیدکننده جذب کند بازهم کارکرد کاملی نخواهد داشت.

از طرف دیگر نرخ تبدیل قرار نیست لزوما وابسته به رتبه و جایگاه کلمات کلیدی باشد.در حقیقت یک سئوی موثر می تواند نرخ تبدیل یک وب سایت را افزایش چشمگیری دهد.حال ممکن است بپرسید پس چه دلیلی برای صرف هزینه و زمان زیاد برای بهینه سازی و بهبود جایگاه سایت وجود دارد؟؟ نکته دقیقا همینجاست! بهبود رتبه سایت تنها زمانی موثر و مفید است که مسیر تبدیل بازدید کننده به مشتری مشخص وروشن باشد.

تیم بهینه سازی و سئو سایت شرکت آوینا پرداز راه حل های بسیار بهتری برای بهینه سازی سایت با هدف افزایش نرخ تبدیل دارد.

علاوه بر بهبود جایگاه سایت فاکتورهای زیاد دیگری در بهینه سازی وجود دارد که نرخ تبدیل را افزایش میدهد.یکی ازین فاکتورهای به ظاهر ساده، سرعت وب سایت است.

یک وب سایت بهینه شده باید به سرعت نمایش داده شود و گشت و گذار در آن خیلی روان انجام گیرد.یک فرایند بهینه سازی فنی و دقیق تجربه بسیار بهتری در اختیار بیننده قرار داده و صاحب وب سایت را با کفایت تر جلوه خواهد داد.این مسئله به بازدیدکننده می فهماند که شما به دسترسی سریع و احساس راحتی آنان اهمیت میدهید.فراموش نکنید مردم در این موارد بسیار حساس یا به تعبیر بهتر لوس! هستند.اگر مثلا وب سایت شما زمان طولانی برای لود شدن از کاربر بگیرد خیلی زود سایت شما را ترک کرده و ممکن است هرگز دیگر به آن بازنگردد.

از جمله موارد مهم دیگر در فرایند بهینه سازی میتوان به سیستم کدینگ بدون خطا در وب سایت ، هدایت گری و چینش مناسب منوها و همچنین محتوای متناسب و جذب کننده سایت اشاره کرد که هرکدام سهم زیادی در افزایش نرخ تبدیل خواهند داشت.

در آخر باید بگوییم وابستگی رتبه کلمات کلیدی و نرخ تبدیل باید هارمونی داشته و هماهنگ باشد.چرا که هیچکدام از این دو بدون دیگری کامل نبوده و تاثیر مناسب را نخواهد گذاشت.جذب زیاد بازدید کننده در صورتی که تاثیر مناسبی روی آنها گذاشته نشود بی معنی و بی فایده خواهد بود و از طرف دیگر یکی از راه های اولیه بهبود نرخ تبدیل در فرایند بهینه سازی سایت افزایش بازدید کننده است.بنابراین جهت بهبود کسب و کار و جذب مخاطب یا مشتری باید به هردو موضوع توجه شود.


تاثیرURL  در سئو سایت
تاثیرURL در سئو سایت
بین H1  و title صفحه چه رابطه ای وجود دارد؟
بین H1 و title صفحه چه رابطه ای وجود دارد؟
بررسی سئو سایت
بررسی سئو سایت
مدت زمان لازم برای سئو سایت چقدر است؟
مدت زمان لازم برای سئو سایت چقدر است؟
نظرات کاربران
اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید، لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید

captcha