موتور جستجو چیست ؟

وقتی پای مبحث سئو و بهینه سازی سایت در میان باشد داشتن اطلاعات کافی در مورد موتورهای جستجو و کارکرد آنها ضروری است به طوری بدون داشتن اطلاعات کافی از نحوه کارکرد جستجوگرها عملیات بهینه سازی ناقص و بی فایده خواهد بود.

موتور جستجوی وب (Web Search Engine) نرم افزاری است که طراحی شده تا به جستجو در مطالب و محتوای وب سایت ها در سرتاسر جهان بپردازد.

نتایج بدست آمده از جستجو به صورت فهرست در صفحه ای به نام صفحه نتایج (search engine results pages (SERPs)) در می آیند.

جستجو در اینترنت شامل موارد مختلفی می شود.شما میتوانید در اینترنت علاوه بر جستجوی مطلب ، یک آدرس بروی نقشه را جستجو نمایید با بدنبال یک عکس یا ویدئو عبارت مربوطه را در نوار موتور جستجو تایپ نمایید و سپس از جستجوگر بخواهید که بدنبال عکس ، فیلم ، یا مطلب در مورد آن عبارت بگردد.

درحال حاضر موتور جستجوی گوگل (Google) پر طرفدار ترین موتور جستجو در دنیا محسوب می گردد و اکثر فرایند های مربوط به بهینه سازی سایت یا SEO بر پایه این موتور جستجو صورت می گیرد.موتورهای جستجوی بیگ (Bing) و یاهو (Yahoo) در رتبه های بعدی قرار دارند.

جالب است بدانید این آمار مربوط به مجموعه کشورهای دنیاست اما در برخی از کشورها بدلیل برخی محدودیت ها یا برخی امکانات جانبی استفاده از موتورهای جستجوی غیر از گوگل محبوبیت بیشتری دارد.

به عنوان مثال در روسیه حدود 65 درصد جستجوها توسط موتور جستجوی Yandex  و تنها 22 درصد آن توسط گوگل انجام میگیرد.در چین موتور جستجوی Baidu پرطرفدارتر از گوگل است.در کره جنوبی نیز بیش از 75 درصد جستجوها توسط موتور جستجوی بومی Naver انجام می شود. Yahoo! Japan و Yahoo! Taiwan نیز به ترتیب در کشورهای ژاپن و تایوان محبوبیت بشتری نسبت به گوگل دارند.

اما بهرحال اگر بخواهیم به جستجو در اینترنت توسط تمام کاربران دنیا و از جمله کاربران ایرانی توجه کنیم باید بگوییم که گوگل همچنان یک موتور جستجوی بی رغیب و البته بسیار قوی به حساب می آید.به همین دلیل هم است که اکثر فعالیت های مربوط به سئو و بهینه سازی وب سایت برای بهبود رتبه در این موتور جستجو انجام می پذیرد.

کمپانی گوگل هر چندوقت آپدیت های مختلفی را برای بهبود عملکرد موتور جستجوی خود انجام میدهد و متعاقب آن مقالاتی هم در مورد این آپدیت ها و چگونگی کارکرد آنها جهت استفاده کاربران برای بهینه سازی بهتر منتشر میکند.


قیمت سئو سایت
قیمت سئو سایت
سرعت سایت و اهمیت آن در سئو
سرعت سایت و اهمیت آن در سئو
سئو سایت در تعطیلات
سئو سایت در تعطیلات
روش های بی اثر برای سئو وب سایت در سال 2017
روش های بی اثر برای سئو وب سایت در سال 2017
نظرات کاربران
اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید، لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید

captcha