اهمیت فضاهای سفید در طراحی سایت

طراحان سایت آن را می ستایند و صاحبان سایت تمایل دارند آن را پر کنند! براستی اهمیت فضای سفید (Whitespace) و نقش آن در طراحی سایت چیست ؟

فضای سفید در سایت یکی از بیشترین عناصری است که مورد غفلت طراحان قرار می گیرد.بیشتر مواقع فضای سفید در سایت به عنوان بک فضای خالی که باعث به هدر رفتن فضای قابل مشاهده در صفحات نمایش می شود در نظر گرفته می شود.با این حال حقیقت این است که فضای سفید یکی با ارزشترین بخش های طراحی یک سایت فوق العاده و مدرن است. اما اهمیت آن در چیست و چگونه می توان از این بخش های مفید به صورت مناسب استفاده نمود.

چرا فضای سفید مهم است ؟

طبق نظر طراحان برجسته دنیا، فضای سفید به عنوان اساسی ترین بخش طراحی یک سایت عالی شناخته می شود.وقتی طراحان در مورد فضای سفید حرف می زنند در واقع منظورشان فضای منفی (negative space) است.یعنی فضای بین عناصر و ترکبیات.بخشی از صفحه که بدون نشان است ، فضای بین طرح های گرافیکی ، حاشیه ها و فراز و فرود های طرح سایت.در واقع فضای سفید با ایجاد فاصله میان سطرها و ستون ها یک اتاق استراحت برای چشم ها محسوب می شود.

فضای سفید به عنوان یک عنصر مهم در طراحی سایت اگر به صورت درست و صحیح استفاده شود می تواند باعث تحول طرح شده و مزایای زیادی به سایت شما اضافه کند.همواره مسئله مهم در طراحی سایت این است که طرحی را به مشتری و کاربر ارائه دهیم که برای چشم خسته کننده نبوده و آنها را تشویق به ادامه خواندن سایت نماید.بخاطر داشته باشید یکی از اهداف مهم طراحی سایت خوب رضایت بیننده است.

مزایای استفاده از فضای سفید

خواناتر شدن محتوای سایت : کاربران و بازدیدکنندگان سایت قادر باشند به سادگی متوجه شود کجای سایت قرار دارند و به کجا باید بروند.باور کنید یا نه اما فضای منفی (فضای سفید) بین گاراگراف ها ، بخش ها و فضای خالی بین متن ها و عکسها در واقع به درک بهتر کاربر از اینکه چه میخوانند کمک زیادی کرده و از این رو در افزایش تجربه کاربری سایت (user experience) تاثیر زیادی دارد.

افزایش اثرگذاری : بینندگان و کاربران اینترنت معمولا عجله زیادی هنگام خواندن مطالب سایت ها دارند وجود فضای سفید کافی در سایت باعث می شود از حواس پرتی و کند شدن کاربران جلوگیری به عمل آید.حتی استفاده مناسب از فضای سفید در طراحی سایت باعث جلب توجه بیشتر کاربران به قسمتی از سایت که علاقه دارید بیشتر دیده شود خواهد شد.براساس تحقیقات انجام شده استفاده مناسب از فضای خالی درطراحی سایت فهم مطالب آن را تا 20 درصد افزایش می دهد!

برجسته کردن درخواست های عمل (CTA): زمانی بهترین راه برای اینکه چیزی توجه مخاطبان را جلب کند بزرگتر کردن آن بود.شما میتوانید عکس ها یا دکمه هایی که بیشتر جلب نظر کند را بزرگتر کنید اما آیتم هایی که در بین فضای سفید قرار گرفته اند نیز همین کار را انجام خواهند داد

وب سایت مرتب مساوی است با یک وب سایت اثرگذار: اثرگذاری اولیه سایت شما بسیار مهم است.طرح خوب سایت و استفاده از ترکیبات رنگی مناسب ، فونت های زیبا - تمام این عناصر در تاثیرگذاری سایت اهمیت دارند اما فضای سفید اهمیت ویژه ای دارد چرا که حاکی از نظم و همچنین دقت است.استفاده صحیح از فضای خالی در طراحی سایت باعث مدرن تر شدن آن شده و از اینکه سایت مورد نظر به یک سایت سطح پایین تبدیل شود جلوگیری می کند و به ظرافت و جلوه سایت افزوده خواهد کرد.

ایجاد تعادل : کم بودن فضای خالی  در طراحی سایت باعث ایجاد سردرگمی و نامنظم شدن آن شده و موجب می شود سایت خسته کننده و بهم ریخته به نظر برسد.از طرف دیگر استفاده از فضای سفید زیاد در طراحی سایت باعث میشود اینگونه به نظر برسد که محتوای مناسب برای راهنمایی کاربران وجود ندارد و جای خالی محتوا در سایت محسوس شود.

نقش جداکنندگی : فضای سفید در طراحی سایت عناصر نامرتبط به یکدیگر را از هم جدا می کند.میتوان از این فضاهای منفی برای جدا کردن عکس و جلوه های گرافیکی از یکدیگر و یا جدا کردن متن از عکس و تصویر استفاده نمود.

در نهایت باید گفت استفاده از فضای سفید در طراحی سایت علاوه بر کمک به ایجاد هارمونی و تعادل همچنین میتواند برای هدایت کاربر بین عناصر مختلف سایت مورد استفاده قرار گیرد.یکی از اهداف اصلی طراحی سایت ایجاد احساس رضایت و لذت در بیننده هنگام مشاهده سایت است.فضای سفید را نباید به عنوان فضای خالی در نظر گرفت چرا که فضای سفید یا همان فضای منفی نیز مانند گرافیک و تصویر و متن،یکی از اجزا و عناصر سایت محسوب می شود که باید در جای مناسب قرار گیرد تا باعث ایجاد تعادل شده و به وب سایت جلوه ای مدرن و جذاب دهد.


تفاوت شرکت های طراحی سایت حرفه ای با سایر شرکت ها چیست؟
تفاوت شرکت های طراحی سایت حرفه ای با سایر شرکت ها چیست؟
تفاوت طراحی سایت فروشگاهی و طراحی سایت شرکتی چیست ؟
تفاوت طراحی سایت فروشگاهی و طراحی سایت شرکتی چیست ؟
نوع طراحی وب سایت شما چه چیزی در موردتان می گوید؟
نوع طراحی وب سایت شما چه چیزی در موردتان می گوید؟
روش های بهبود سرعت لود نسخه موبایل وب سایت در سال 2023
روش های بهبود سرعت لود نسخه موبایل وب سایت در سال 2023
نظرات کاربران
اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید، لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید

captcha