چرا طراحی سیستم باشگاه مشتریان برای فروشندگان ضروری است؟

امروزه بیش از هر زمان دیگری شرکت ها در حال طراحی و اجرای سیستم های لویالتی (باشگاه مشتریان) برای خود هستند.شرکت های ایرانی نیز امروزه بیش از پیش به اهمیت استفاده از این نوع برنامه ها پی برده اند.در واقع این شرکت ها متوجه شده اند که حفظ مشتریان موجود تا چه حد اهمیت دارد و از این رو تصمیم گرفته اند سیستمی را برای حفظ و ایجاد وفاداری در مشتریان تهیه و اجرا نمایند.

برنامه باشگاه مشتریان چیست ؟

اگرچه جزئیات هر سیستم و برنامه نسبت به نوع مشتریان وکسب وکار متفاوت است اما اساس همه این برنامه مانند هم است : هر برنامه لویالتی ، یک سیستم بازاریابی است که توسط شرکت ها برای ارائه پاداش به خریدار جهت افزایش انگیزه مشتریان برای وفادار ماندن به برند و کمپانی، طراحی و اجرا می شود.یک برنامه لویالتی ممکن است پیشنهاداتی نظیر تسهیلات ، کارت های خرید ، تخفیف،جوایز و هرچیزی که منجر به حفظ مشتری و افزایش وفاداری آنان شود را شامل شود.

البته همانند هر روش بازاریابی دیگری، یک سیستم لویالتی خوب و کارامد نیاز صرف هزینه ، زمان و تلاش دارد.اگر شما هنوز اقدام به ایجاد برنامه لویالتی یا طراحی سایت باشگاه مشتریان نکرده اید یا از تاثیرگذار بودن آن مظمئن نیستید، این 8 دلیل را در نظر بگیرید تا متوجه شوید چرا یک برنامه لویالتی امری ضروری محسوب می شود.

1- سیستم باشگاه مشتریان ثابت کرده باعث افزایش سرعت رشد می شود

مطمئنا هریک از انواع برنامه های لویالتی ممکن به نتایج کاملا متفاوتی ختم شود.اما به عنوان یک بازاریاب یا صاحب کمپانی هرگز نباید از این حقیقت چشم پوشی کنید که سیستم باشگاه مشتریان در دوره های گوناگون، بارها و بارها امتحان و اجرا شده است و تا کنون تاثیر مثبت خود را بر موفقیت هزاران شرکت ثابت نموده است.در واقع طراحی یک برنامه حرفه ای و اصولی باشگاه مشتریان، ساده ترین و سریع ترین راه برای رشد بسیاری از صنایع و کسب و کارها محسوب می شود.

2-هزینه طراحی سیستم باشگاه مشتریان آن قدرها که فکر می کنید زیاد نیست.

زمانی که فروشندگان به برنامه های لویالتی فکر میکنند، تصور می کنند قرار است بخش عظیمی از منابع خود را به سمت برنامه ای سرازسر کنند که اصلا معلوم نیست موثر است یا خیر.

اما در حقیقت پیگیری و جذب مشتری جدید یکی از بزرگترین بخش های هزینه ای یک شرکت به حساب می آید؛ بر اساس تحقیقی که در سال 2013 در مجله معتبر فوربز (Forbes) به چاپ رسید نشان داد که نگه داری و حفظ یک مشتری 7 برابر کمتر از جذب مشترین جدید برای شرکتها هزینه دارد.بنابراین شما هزینه ای که برای طراحی و اجرای سیستم باشگاه مشتریان خود می کنید احتمالا در برابر هزینه ای که برای جذب خریدار جدید می نمایید ناچیز خواهد بود.

بعلاوه بسته به سیستم پاداش دهی شما ، همین میزان اندک هزینه که برای برنامه پاداش دهی می کنید در برابر فرصت های شغلی و درامد اضافی که کسب می شود بسیار ناچیز خواهد بود.3- افزایش شهرت

سیستم های لویالتی دو کار انجام میدهد : یک اینکه مشتریان جدید را تشویق به خرید محصولات یا خدمات شما کنند و دوم اینکه باعث شود مشتریان قدیم نیز احساس با ارزش بودن کنند.

مطمئنا با استفاده طراحی یک سیستم باشگاه مشتریان خوب تنها قدردانی و احساس خوب مشتریان نسبت به خود را بهبود نمی دهید بلکه با این کار باعث می شوید شانس اینکه مشتریان حال حاضر، محصولات یا خدمات شما را به اطرافیان و نزدیکان خود معرفی کنند نیز افزایش یابد.هرچه مشتریان بیشتری احساس کنند کمپانی و برند شما قدرشناس آنهاست به همان میزان نیز از شما حمایت کرده و شما را به دیگران توصیه می کنند.همین امر تبدیل به یک چرخه و تعریف و تمجید دهان به دهان در میان جامعه شده و باعث افزایش شهرت و رشد کسب و کار شما خواهد شد.

4- افزایش فروش از طریق ارائه پاداش

ارائه پاداش در سیستم مشتریان یکی از قسمت مهم این برنامه محسوب می شود.بسیاری از فروشندگان و صاحبان مشاغل به سیستم های لویالتی علاقه زیادی دارند چرا که توانایی آنها برای نگه داشتن مشتری با استفاده عملیات مختلف را بالا می برد.مشتریان نیز به برنامه های لویالتی علاقه دارند چرا که معمولا مشوق ها و انگیزه های اضافی برای آنان جهت خرید را فراهم می کند.این پاداش ها میتوانند به صورت خطی و یکنواخت یا پلکانی و یا از طریق سقف حداقل خرید و روش های دیگر تعربف گردند.

بهرحال استفاده صحیح از فرایند پاداش دهی در برنامه های لویالتی در نهایت منجر به افزایش فروش شما خواهد شد.اما این تنها زمانی اتفاق می افتد که پاداشی که ارائه می دهید با کاری که از مشتری میخواهید در قبال آن انجام دهد همخوانی داشته باشد.مسئله بسیار مهم این است که سیستم های پاداش دهی و امتیاز دهی برنامه های لویالتی مختلف، مانند هم نیست.تنها برنامه هایی موفق به تاثیرگذاری می شوند که ماهرانه و با درنظر گرفتن فاکتورهای مختلف طراحی و اجرا شود.از این رو مشورت با یک تیم حرفه ای طراحی و اجرای برنامه باشگاه مشتریان بسیار ضروری است.

5- سیستم باشگاه مشریان برای تحقیقات بازاریابی حیاتی است.

درک رفتار خریدارن و تحلیل آماری آنها در مورد یک استراژی مشخص یکی از مهمترین بخش های تحقیقات بازاریابی هر شرکتی است.این تحقیقات به شما کمک می کند که بهترین استراتژی ها که بیشترین راندمان فروش و تاثیرگذاری بر مشتری را داشته اند شناسایی کنید.با بکارگیری روش های مختف در سیستم لویالتی و به اجرا گذاشتن برنامه ها در واقع آنها را محک زده و می توانید به این جمع بندی برسید که کدام روش، مخاطبان را از هدف دور و کدام روش آنها را به اهداف شما نزدیک تر کرده است.

مخصوصا در روش پاداش دهی با بررسی هر استراژی و رفتار مشتریان میتوانید متوجه شوید استفاده از کدام سیستم پاداش دهی تاثیر بیشتری بر تشویق مشتریان و حفظ وفاداری آنان داشته است.

6- سیستم لویالتی باعث رضایت بیشتر مشتریان می شود.

به کمک طراحی یک برنامه پاداش دهی در سیستم لویالتی شما درواقع به مشتریان حال حاضر و مشتریان آینده تان این پیام را منتقل می کنید که شما تنها به دنبال درامد و فروش خود نیستید، بلکه در حقیقت خواهان مشارکت مشتریان هستید تا از طریق یک رابطه برد برد هر دو طرف به منافع مورد نظر خود برسید.

به این ترتیب حسن نیت شما به مشتری نشان داده می شود و باعث بهبود دیدگاه آنان به برند و کمپانی شما می گردد که این امر نقش بسزایی در پیشرفت کسب و کار شما خواهد داشت.

7 شما می توانید پاداش های حضوری یا آنلاین ارائه دهید

یکی از بزرگترین مزایای سیستم باشگاه مشتریان هم برای صاحبان مشاغل و هم برای مشتریان، این است که بسته به روش انتخابی، پاداش های در نظر گرفته شده هم میتواند به صورت شخصی تحویل داده شود و هم بصورت آنلاین و یا به هر دو صورت.این مزیت به شما این امکان را می دهد تا برنامه های لویالتی شما محدوده وسیع تری از مشتریان را شامل شود.

اگر متوجه شده اید که بیشتر فروش شما از طریق فروشگاه اینترنتی و به صورت آنلاین انجام می شود، سیستم پاداش های آنلاین را تقویت کنید.برعکس، اگر بیشتر فروش شما از طریق مراجعه حضوری مشتریان انجام می شود بر روی سیستم های پاداش دهی حضوری را بیشتر تمرکز کنید.خوشبختانه شما این امکان را دارید بسته به شرایط و نیازهایتان، کارامد ترین روش را برای سیستم لویالتی خود انتخاب نمایید.

8- وقتی برنامه لویالتی را آغاز کنید دیگر نیاز به صرف انرژی برای آن نیست

در حقیقت طراحی و اجرای سیستم باشگاه مشتریان و هر سیستم پاداش دهی نیاز به تلاش از طرف شما دارد.لازم است که در مورد مشتریان خود تحقیق کنید و برای کارامد بودن برنامه پاداش دهی، برنامه ریزی های دقیقی نمایید.

همانطور که گفتیم زمانی که یک برنامه پاداش دهی را آغاز می کنید این برنامه تبدیل به یک ماشین خودکار خواهد شد که خودش انرژی لازم خودش را تامیین می کند.هرچه مشتریان بیشتر خرید کنند بیشتر جایزه دریافت می کنند و این باعث می شود برای خریدهای بعدی بیشتر تشویق شوند.

همچنین آپدیت کردن پیوسته پاداش ها نیاز به تلاش و کار اضافی دارد و در عوض باعث می شود مشتریان همچنان راغب به خرید باشند.این کاری که برای آپدیت نگه داشتن باشگاه مشتریان خود انجام می دهید قابل مقایسه با با تاثیر فوق العاده آن بر رشد شرکت نیست.

چرا وقت آن رسید تا یک باشگاه مشتریان برای خود طراحی کنید ؟

دیگر از کسی گوشیده نیست که برنامه های لویالتی یکی از موثرترین برنامه های بازاریابی محسوب می شوند.باعث افزایش سرعت رشد کمپانی می شوند،به حفظ مشتریان کمک بسزایی می کنند و بر شهرت و آوازه برند شما می افزایند.اگر تاکنون از برای خود و مشتریانتان یک برنامه لویالتی تدارک ندیده اید، در حقیقت یکی از بهترین و آسان ترین ابزارهای موجود برای موفقیت کسب و کار خود را نادیده گرفته اید.

شرکت آوینا پردازبا سالها تجربه در طراحی و تدوین انواع سیستم های لویالتی و طراحی سایت باشگاه مشتریان همواره آماده همکاری و به اشتراک گذاری تجربیات خود با شما می باشد.


10 روش برای پاداش دادن به مشتریان وفادار
10 روش برای پاداش دادن به مشتریان وفادار
چگونه یک سیستم باشگاه مشتریان کارآمد طراحی کنیم؟
چگونه یک سیستم باشگاه مشتریان کارآمد طراحی کنیم؟
سوالات متداول در مورد سیستم باشگاه مشتریان و وفاداری مشتری
سوالات متداول در مورد سیستم باشگاه مشتریان و وفاداری مشتری
10 روش برای وفادار نگاه داشتن مشتریان
10 روش برای وفادار نگاه داشتن مشتریان
نظرات کاربران
اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید، لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید

captcha