بازاریابی محتوا یا content marketing چیست ؟

بازاریابی محتوا ( Content Marketing ) یک نوع بازاریابی استراتژیک است که تمرکز اصلی آن روی تولید و به اشتراک گذاری محتوای با ارزش ، مرتبط و متداوم جهت جذب مخاطبان از پیش تعریف شده و تبدیل آنها به مشتریانی سودند می باشد.

تاثیرات بازاریابی سنتی هر لحظه در حال کمتر شدن است و به عنوان یک بازاریاب حرفه ای باید بدانید که حتما راه بهتری نیز برای جذب مشتری و مخاطب وجود دارد.

تولید محتوای مفید باید هسته مرکزی فعالیت های شما در بازاریابی بخصوص در بازاریابی اینترنتی (Online Marketing) محسوب شود.

لازم به ذکر است محتوای مفید می تواند شامل هرچیزی باشد.مقاله ، عکس ، فایل ویدئویی ، اینفوگرافی ، بروشور و کاتالوگ و هرچیزی که دیدن و یا خواندن آن برای مخاطب جذاب و سودمند باشد می تواند به عنوان محتوای مفید در بازاریابی محتوا استفاده گردد.

در واقع بجای معرفی و تبلیغ مستقیم محصولات خود، از طریق تولید محتوای مفید و مرتبط برای مشتریان و مخاطبانِ هدف خود به آنها کمک می کنید مشکلی را حل کنند یا آگاهی مورد نیاز خود در مورد مطالبی که به دنبالش هستند را بدست آورند.

تحقیقات نشان داده در چند سال اخیر شرکت های بزرگ آمریکا سرمایه گذاری زیادی در بخش بازاریابی محتوا نموده اند.شرکت هایی مانند Microsoft  ، P&G ، Cisco Systems تنها تعدادی از این شرکت های بزرگ محسوب می شوند. همچنین این روش برای افزایش فروش در کسب و کارهای کوچک نیز بسیار مورد استفاده گرفته است.دلیل گسترده شدن روز افزون بازاریابی محتوا به عنوان یک روش نوین بازاریابی تنها یک جمله است : به این دلیل که این شیوه به خوبی کار می کند.

در واقع سه دلیل اصلی برای سرمایه گذاری در بخش بازاریابی محتوا وجود دارد:

·         افزایش فروش

·         کاهش هزینه

·         مشتریان بهتر و با وفاداری بیشتر

به ابتدای این صفحه بازگردید و تعریف بازاریابی محتوا را دوباره بخوانید اما اینبار کلمه های "با ارزش" و "مرتبط" را از جمله حذف کنید.این دو مورد تفاوت اصلی بازاریابی محتوا با اطلاعات بدردنخور دیگری است که از طرف شرکتهای مختلف تنها برای فروش محصولات خود به مخاطب داده می شود.هر روزه اطلاعات زیادی از طرف کمپانی های مختلف برای ما ارسال می شود و تقریبا همه آنها به دلیل فقدان این دو مورد مهم نادیده گرفته می شوند.با ارزش بودن مطلب و متناسب و مرتبط بودن آن با نیاز مخاطب دو نکته کلیدی برای یک استراتژی بازاریابی محتوای موفق محسوب می شوند.

صرفنظر از اینکه چه روش هایی برای بازاریابی محصول با خدمات خود استفاده می کنید بازاریابی محتوا ( Content Marketing )نیز باید بخشی از این فرایند باشد نه چیزی جدا از آن.محتوای با کیفیت بخشی از تمام شیوه های بازاریابی است :

·         بازاریابی شبکه های اجتماعی (Social media marketing ) :  شما جهت بازاریابی موثر در شبکه های مجازی نیاز به محتوای جذاب و ترغیب کننده دارید.

·         بهینه سازی یا سئو ( SEO ) : موتورهای جستجو به شرکت ها و وب سایت هایی که محتوای با کیفیت تولید می کنند توجه بسیار بیشتری می کنند.

·         پرداخت به ازای کلیک ( PPC ) : جهت کارآمد بودن روش های مبتنی بر پرداخت های کلیکی مانند روش تبلیغات گوگلی ( Google AdWords) نیاز است که حتما محتوای مفیدی در سایت خود داشته باشید در غیر این صورت مشتریان زیادی را از دست می دهید.

در کل برای کارآمد بودن بازاریابی محتوا بسیار ضروری است که یک روش مشخص برای تولید محتوا داشته باشید.برای شروع می توانید برای خود پرسش هایی را معین کنید و از طریق تولید محتوای مناسب ( متن ، عکس ، فیلم و ..) به این سوال ها پاسخ دهید.

سوال هایی مانند :

چگونه مشتریان از طریق جستجو مشکلات و سوالات خود به شما دسترسی یابند ؟ چه سوالاتی در مورد محصول یا خدمات شما در ذهن مشتریان وجود دارد ؟ اگر مشتری محتوای شما را از طریق ایمیل ، وب سایت و .. دریافت کرد چقدر وقت برای مطالعه یا دیدن آن صرف خواهد کرد ؟ اگر مشتری محتوای شما را مفید تشخیص داد و خواست که آن را با دیگران اشتراک بگذارد چه کاری می تواند انجام  دهد؟

و سوالاتی از این دست که راهنمای بسیار خوبی در جهت افزایش کیفیت محتوای تولید شده خواهد داشت.


موتور جستجو چیست ؟
موتور جستجو چیست ؟
نوشتن Alt Text و سئو وب سایت
نوشتن Alt Text و سئو وب سایت
سرعت سایت و اهمیت آن در سئو
سرعت سایت و اهمیت آن در سئو
با موتوهای جستجوگر ایرانی آشنا شویم
با موتوهای جستجوگر ایرانی آشنا شویم
نظرات کاربران
اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید، لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید

captcha