مدت زمان لازم برای سئو سایت چقدر است؟

این سوال همواره یکی از پرسش های اصلی مشتریان بوده است: " چقدر طول می کشد که وب سایت من در صفحه اول گوگل قرار گیرد؟ "

و معمولا پاسخی که به این سوال داده می شود این جمله است: "بستگی دارد" ، زیرا متغیرهای زیادی هستند که باید برای تعیین زمان سئو سایت در نظر گرفته شوند مانند: قدرت وب سایت، میزان رقابت، بودجه، مهارت، روش های بهینه سازی بکارگیری شده و...

اما در این مقاله سعی شده براساس تحلیل حجم عظیمی از اطلاعات مربوط به وب سایت ها، پاسخی کامل تر و مفهوم تر از "بستگی دارد" به سوال مدت زمان لازم برای سئو سایت بدهیم.

قدمت صفحه های با رتبه بالا چقدر است؟

برای شروع میزان قدمت صفحه هایی که در رتبه های بالای جستجوی گوگل قرار دارند مورد بررسی قرار گرفت. 2 میلیون عبارت کلیدی به صورت تصادفی (random) در نظر گرفته شد و 10 لینکی که در هنگام جستجوی هر عبارت در صفحه اول گوگل قرار داشتند مشخص شد. نتیجه را می توانید در نمودار زیر مشاهده نماییدآموزش سئو سایت


قدمت یا عمر هر صفحه بر اساس اولین باری که خزنده(CRAWLER) آن را در وب شناسایی کرده در نظر گرفته شده است.

براساس نتایج بدست آمده و اطلاعات نمودار بالا، 10 صفحه ای که در صفحه یک جستجوی گوگل برای هر عبارت قرار داشتند به طور میانگین قدمتی بیش از 2 سال داشته اند و عمر صفحاتی که اولین رتبه (لینک 1) جستجوها بودند به طور میانگین حدود 3 سال بوده است.در حقیقت تنها 22% صفحه هایی که در لیست 10 تای اول صفحه جستجو گوگل بودند کمتر از 1 سال قدمت داشته اند:آموزش سئو سایتبنابراین مورد بعدی که مورد بررسی قرار گرفت این بود که در هرجایگاه، چند درصد از صفحات با عمر کمتر از یک سال قرار داشتند :آموزش سئو سایتهمانطور که در سطر اول نمودار می بینید کمتر از 2% صفحه هایی که در" رتبه یک گوگل" قرار داشتند عمری زیر 1 سال دارند(به تفاوت بین صفحه اول و رتبه اول توجه کنید- در بخش قبل در مورد صفحه هایی که جزء 10 لینک اول یا همان صفحه اول گوگل بودند صحبت شد ولی این بخش در مورد صفحه هایی است که در رتبه شماره 1 را در جستجوها دارند)

به معنی دیگر براساس اطلاعات بدست آمده می توان گفت تقریبا بصورت کلی 10 رتبه اول جستجوها متعلق به صفحات قدیمی است و درصد کمی از صفحات جدید می توانند در این جایگاه ها قرار می گیرند.

چقدر طول می شکد که یک صفحه در لیست نتایج گوگل قرار گیرد ؟

برای پاسخ به این سوال 2 میلیون صفحه که یک سال قبل شناسایی شده بودند مورد بررسی قرار گرفتند.سپس روی تاریخچه جایگاه این صفحه ها برای عبارات کلیدی مربوط به خودشان تحقیق شد و نتیجه آن به شکل نمودار زیر درآمد :

همانطور که ملاحظه می کنید تنها 5.7% از صفحه های مورد بررسی توانستند در کمتر از 1 سال به لیست 10 رتبه بالای گوگل(صفحه اول جستجو) برسند.صفحات با امتیاز دامنه بالا (high Domain Rating) وضعیتی بهتر از صفحاتی داشتند که امتیاز دامنه آنها پایین بود.(یکی مهم ترین موارد در امتیازبندی دامین، تعداد و کیفیت بک لینک های آن دامین می باشد)

سپس در این تحقیق تمرکز بیشتری روی این 5.7% صفحه "خوش شانس" قرار گرفت که در مدت زمان نسبتا کمی به صفحه نخست جستجوی گوگل رسیده بودند.

اکثر آنها در زمانی بین 61 تا 182 روز به این جایگاه رسیدند:آموزش سئو سایتبا نگاه به این نمودار شاید فکر کنید به طور میانگین 2 تا 6 ماه زمان لازم است تا به صفحه اول گوگل دست یابید.

ولی این نتیجه گیری اشتباه است چراکه این اطلاعات تنها مربوط به 5.7% از صفحات بوده که با خوش شانسی ظرف کمتر از یک سال در 10 رتبه اول جستجوی گوگل قرار گرفتند در حالی حدود 95 درصد باقی صفحه ها نتواستند در کمتر از یک سال این کار را انجام دهند." تنها 5.7% صفحه های ساخته شده جدید در کمتر از 1 سال به 10 رتبه اول گوگل میرسند "

در این تحقیق همچنین به بررسی ارزش کلمات کلیدی براساس تعداد جستجوی آنها در یک ماه نیز پرداخته شد. هرچه عبارت کلیدی توسط افراد بیشتر جستجو شود ( دریک ماه) ارزش آن عبارت نیز بیشتر میشود:آموزش سئو سایت -نمودار 5این بررسی نشان داد تنها 0.3% صفحاتی که در 10 رتبه اول جستجو قرار داشتند دارای عبارات کلیدی با ارزش بودند.

حال به عبارات کلیدی آن 5.7% صفحه خوش شانس نگاهی می اندازیم :آموزش سئو سایت-نمودار6واضح است که برای عبارات کلیدی کم ارزش (که جستجوی کمتری از طرف افراد دارند) میتوان در زمان بسیار کمتری وارد لیست نتایج گوگل شد در حالی که برای کلمات کلیدی پُر ارزش ( پُر جستجو) حدود یک سال زمان لازم است تا بتوان به 10 رتبه اول رسید.

اما مجددا تاکید میکنیم فراموش نکنید که این آمار تنها مربوط به 5.7% از کل صفحات است این 5.7% آنقدر خوش شانس بوده اند که ظرف کمتر از 1 سال به جایگاه های نخست گوگل برسند.برای اغلب صفحات زمان بسیار بیشتری لازم است تا به این جایگاه دست یابند.

نتیجه گیری

آیا این تحقیق توانست جوابی کامل به این سوال که " مدت زمان لازم برای سئو سایت یا رسیدن به صفحه اول گوگل چقدر است؟ " به شما بدهد ؟

احتمالا جواب شما منفی است.

اما حداقل توسط این بررسی ها نشان داده شد که 95% صفحات تازه منتشر شده در اینترنت نمی توانند در کمتر از 1 سال به 10 رتبه اول گوگل برسند.

و آن دسته از صفحه های خوش شانس که تواستند این کار را انجام دهند بین 2 تا 6 زمان لازم داشتند.

البته این که این صفحه ها را صرفا "خوش شانس" بدانیم تصور اشتباهی است.چراکه دلیل اصلی اینکه توانستند در زمانی به این کوتاهی به چنین جایگاهی دست یابنند در اغلب آنها مطمئنا بکارگیری روش های سئو SEO وب سایت مناسب ، تلاش زیاد، اقدامات مستمر و بهینه سازی وب سایت به صورت اصولی و علمی بوده است نه صرفا خوش شانسی.البته لازم به توجه است که ارزش کلمات نیز در این مواقع بسیار تعیین کننده است.

برای مثال هر چقدر هم که تلاش زیادی در جهت سئو انجام شود تقریبا ناممکن است که وب سایتی بتواند در عرض کمتر یک سال در کلمات بسیار پر رقابت به صفحه ابتدایی گوگل برسد.اما در این مواقع این کلمات آنقدر با ارزش هستند که به مدت یک یا دو سال تلاش مستمر و سرمایه گذاری کافی روی آنها انجام شود زیرا این گونه کلمات در صورت رسیدن به نتایج ابتدایی قابلیت این را دارند که در زمان کوتاهی کسب و کار شما متحول کنند.

اصولا رسیدن به رتبه های ابتدایی جستجو گوگل کاری زمانبر است که علاوه بر تلاش زیاد و مسمتر، نیاز به استفاده از استراتژی های دقیق مربوط به سئو On page و سئو Off page دارد تا به این طریق هم زمان دستیابی به رتبه های بالا کمتر شود و هم نتایج بدست آمده پایدار بماند.

در صورتی در که مورد این مقاله و یا درمورد سئو وب سایت خود نیاز به راهنمایی دارید حتما با ما تماس بگیرید.


مراحل سئو سایت
مراحل سئو سایت
بانس ریت bounce rate چیست و چه تاثیری بر سئو دارد؟
بانس ریت bounce rate چیست و چه تاثیری بر سئو دارد؟
موتور جستجو چیست ؟
موتور جستجو چیست ؟
7 نکته برای سئو سایت فروشگاهی
7 نکته برای سئو سایت فروشگاهی
نظرات کاربران
اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید، لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید

captcha