نقش Breadcrumb در طراحی سایت فروشگاهی اینترنتی

برد کرامب (خرده نان ) نامی است که بر روی سیستم هدایت زنجیری کاربر در وب سایت ها نهاده شده.بکارگیری این عنصر در هنگام طراحی وب سایت این امکان را به کاربر می دهد که در هر لحظه حضور خود در وب سایت بداند در کجای سایت قرار گرفته و رابطه صفحه ای در آن واقع شده با صفحه های بالایی ( در دسته بندی های هر محصول ) چیست.اینکه اهمیت Breadcrumbها در طراحی وب سایت های فروشگاهی چیست و چگونه باعث ایجاد احساس رضایت در کاربر می شود از جمله موارد مهمی است که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت.منوی برد کرامب در طراحی سایت فروشگاه اینترنتی آدیداساگر در مورد نام این سیستم مسیریابی در وب سایت کنجکاو هستید باید بگوییم عبارت Breadcrumb که به فارسی معنی "خرده نان" می دهد از داستان قدیمی هانسل و گرتل نوشته برادران گریم گرفته شده. در بخشی از این داستان، هنسل در مسیر خود در جنگل خرده های نان را روی زمین میریزد تا از طریق آنها راه برگشت به خانه را پیدا کند.بردکرامب ها در سئو سایت نیز دارای معنی مشابه با آنچه در همین قصه آمده هستند به این طریق که به کاربران کمک می کنند مسیر خود را در دسته بندی و گروه های مختلف پیدا کرده و براحتی وارد گروه های قبلی شوند.

استفاده از برد کرامب ها در طراحی سایت های فروشگاه آنلاین

در صورت عدم وجود برد کرامب در طراحی وب سایت های فروشگاهی زمانی که کاربر در صفحه محصولات قرار دارد ممکن است برای بازگشت به منوی قبلی یا دسته بالاتر دچار مشکل شود.در این موارد کاربران باید روش های دیگری را بکار ببرند مثلا وارد سرشاخه های اصلی شوند یا در سایت مجددا به جستجو بپردازند که مطمئنا خیلی خوشایند آنان نخواهد بود.برای مثال فرض کنید شما پس از جستجوی عبارت "کیف لپ تاپ" به صفحه یکی از محصولات هدایت شده اید.سیستم مسیریابی بردکرامب طراحی شده در سایت ممکن است به صورت زیر باشد :

محصولات > محصولات دیجیتال > لپ تاپ > لوازم جانبی لپ تاپ > کیف لپ تاپنمونه منوی بردکرامب در طراحی سایت فروشگاه اینترنتیدو نوع برد کرامب در طراحی سایت فروشگاهی استفاده می شود :

·         برد کرامب های طراحی شده بر اساس ساختار و سلسله مراتب گروه بندی ها در فروشگاه آنلاین

·         برد کرامب های شان دهنده تاریخچه مرور صفحات توسط کاربر

سیستم Breadcrumb نوع اول که بر اساس سلسله مراتب صفحه ها طراحی می شود به کاربر این اجازه را می دهد تا وارد دسته بندی های اصلی (سلسله مراتب بالایی) شود و همچنین در هر لحظه بداند در کجای وب سایت قرار گرفته است.فرض کنید شخصی در گوگل این عبارت را جستجو کند : "گوشی های سامسونگ 2017" و وارد یکی از وب سایت ها شود.اگر از گوشی هایی که به وی نشان داده می شود خوشش نیاید و بخواهد وارد گروه بالاتر مثلا گروه "موبایل" یا حتی گروه "لوازم دیجیتال" شود چگونه باید این کار را انجام دهد ؟ اینجاست که اهمیت این نوع سیستم های برد کرامب ( خرده نان ) مشخص می شود.

برخی نیز از نوع دوم برد کراب ها در طراحی وب سایت فروشگاه اینترنتی خود استفاده می کنند که بر اساس سیستم مسیرهایی که قبلا توسط کاربر طی شده در وب سایت ایجاد می گردد.این نوع Breadcrumb ها به کاربر این امکان را می دهد که به صفحه های قبلی که توسط وی مرور شده برود حتی اگر این صفحه ها جزئی از دسته بندی های مربوط به محصولات نباشد.اگر بخواهیم خیلی ساده این سیستم را توضیح دهیم باید بگوییم این نوع خرده نان ها همان کاری انجام می دهند که دکمه "بازگشت" (Back) در مرورگرها انجام می دهد.ضمنا از آنجایی که این نوع سیستم مسیریابی براساس تاریخچه مرور صفحات براساس خود کاربر ایجاد می شود هیچگاه توسط موتورهای جستجو در نظر گرفته نمی گردند.بنابراین هیچ تاثیر مثبتی در فرایند سئو سایت فروشگاهی نخواهند داشت.

برد کرامب ها و گوگل ( تاثیر بر سئو وب سایت )

جالب است بدانید جستجوی گوگل وجود براد کرامب در وب سایت را از میان ساختار کد نویسی آن تشخیص می دهد و نوشته های آن را دسته بندی می نماید.منوی برد کرامب در طراحی سایت در موبایل

در آوریل سال 2015 گوگل، انجام تحولاتی را در جستجوی موبایل اعلام کرد.یکی از این تغییر و تحولات این بود که در صورتی که برای سایتی ساختار برد کرامب طراحی شده باشد هنگام جستجو توسط موبایل بجای آدرس اینترنتی (URL) آن صفحه منوی برد کرامب مربوط به آن صفحه نمایش داده می شود.البته در حال حاضر این امر تنها در زمان جستجو از طریق موبایل اتفاق می افتد.


نکاتی که در مورد برد کرامب در طراحی سایت باید بدانید :

·         بردکرامب ها معمولا بصورت افقی و در بالای صفحه قرار میگیرند.طراحی بردکرامب های عمودی نیز قابل انجام است ولی کمتر استفاده می شوند.

·         بر اساس اصول مسیریابی ، بردکرامب ها بر رفتار کاربران در وب سایت تاثیر میگذارند که توسط موتورهای جستجو در نظر گرفته می شوند.

·         زنجیره های برد کرامب باید بصورت طبیعی بصورت بخشی از طراحی درآید و کاملا با آن هماهنگ باشد و بصورت عنصری اضافی در سایت فروشگاهی به چشم نیاید.

·         همواره مسیر را بصورت کامل نمایش دهید و همیشه از صفحه اصلی (Home) مسیر را شروع کنید.این چیزی است که کاربران انتظار دارند.

·         از علامت " > " به عنوان جدا کننده بین عناصر استفاده کنید.البته از هر علامت دیگری می توان استفاده کرد ولی کاربران به این علامت بیشتر عادت دارند

·         بردکرامب ها را در صفحه اصلی قرار ندهید چرا این کار کاملا بی معنی است.

·         آخرین عنصر در منوی برد کرامب را بصورت برجسته و شاخص تر از سایرین نشان دهید تا کاربر بداند این همان صفحه ای است که در آن قرار دارد.

·         برد کرامب ها زنجیره ای از لینک ها هستند که مکان دقیق کاربر در سایت را به وی نشان می دهند.توجه داشته باشید هر عنصر این زنجیره باید مربوط به یک سطح و بخش از سایت باشد و همه آنها غیر از آخرین عنصر باید بصورت لینک و قابل کلیک باشند تا کاربر با کلیک روی هرکدام به سطح مورد نظر خود وارد شود. در غیر این صورت هم برای کاربر بی فایده خواهد بود هم از نظر سئو سایت فروشگاهی نتیجه مثبتی نخواهد داشت.


تفاوت UX  و UI در مباحث طراحی سایت چیست؟
تفاوت UX و UI در مباحث طراحی سایت چیست؟
بهبود جستجو در وب سایت
بهبود جستجو در وب سایت
چگونه یک طراحی سایت فوق العاده می تواند بر ناخوداگاه مخاطب تاثیر بگذارد؟
چگونه یک طراحی سایت فوق العاده می تواند بر ناخوداگاه مخاطب تاثیر بگذارد؟
تعمیر و نگهداری وب سایت
تعمیر و نگهداری وب سایت
نظرات کاربران
اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید، لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید

captcha