عوامل مهم برای بهینه سازی سایت در سال 2017

در ابتدا لازم است بگوییم در فرایند بهینه سازی سایت و رسیدن به جایگاه های بالا در جستجوی گوگل لازم است به حدود 200 عامل مختلف توجه شود.اما نکته مهم اینجاست که تاثیر همه این عوامل یکسان نیست.برخی از فاکتورها، تاثیر بسیار بیشتری در فرایند سئو سایت و دریافت رتبه بالاتر دارند که لازم است به آنها بیشتر توجه شود.واقعیت این است که در بسیاری عبارات کلیدی که بر سر آنها رقابت نسبتا کمی برای رسیدن به صفحه اول گوگل وجود دارد می توان از طریق بهینه سازی چند عامل، که از نظر گوگل مهم تر بوده و تاثیر بیشتری در سئو و بهبود جایگاه سایت دارند به نتایج مطلوبی دست یافت.

البته این نکته را هم باید اضافه کرد که موتورهای جستجو و مهم ترین آنها موتور جستجوی گوگل همواره درحال انجام بروز رسانی و ایجاد تغییرات در الگوریتم های خود هستند.بنابراین اگر سوال این گونه باشد که: کدام عوامل مهم ترین نقش را در بهینه سازی سایت دارند ؟ پاسخ دادن به این سئوال بسیار مشکل خواهد بود و جواب این سوال همواره یکسان نیست و بسته به شرایط و بروزرسانی های گوگل تغییر می نماید.

با توجه به مطالعات و بررسی عملکرد موتورهای جستجو می توان مهمترین عوال تاثیرگذار بر سئو سایت به این صورت بیان نمود :

1- محتوا (Content)

هر شخصی که مقداری اطلاعات درباره روش های سئو سایت ، رفتار موتورهای جستجو و فراینده های بهینه سازی سایت داشته باشد این نکته را می داند که محتوای سایت یکی از مهمترین عوامل تاثیرگذار در سئو محسوب می شود.اینکه محتوا فاکتور بسیار تاثیر گذاری بر بهبود سئو سایت است کاملا امری پذیرفته شده است اما چگونگی تولید و قرار گیری این محتوا در وب سایت نیز عاملی بسیار تعیین کننده است که در طول سالیان، دستخوش تغییرات زیادی شده.

مثلا در گذشته سعی می شد کلمات و عبارات کلیدی مربوط به وب سایت هرچه بیشتر در متن و محتوای سایت تکرار شود تا از این طریق رتبه بهتری در جستجوی گوگل بدست آید. البته در سال های قبل، این روش کاملا در بهبود سئو سایت اثر بخش بود و گوگل نیز به تکرار شدن زیاد کلمات کلیدی در متن سایت ها توجه نشان داده و رتبه آنها را بهبود می بخشید.

اما با آپدیت های جدید، محتوایی که بر تکرار کلمات کلیدی در متن متمرکز باشد ارزش خود را در روند بهینه سازی وب سایت از دست داده است و مطالب مرتبط که دارای کیفیت بیشتری هستند و کاربران علاقه بیشتری به خواندن آنها نشان دهند تاثیر بسیار بیشتری در بهتر شدن رتبه سایت در گوگل پیدا کرده اند.

به  بیان دیگر، اگر می‌خواهید محتوای شما باعث شود رتبه بهتری در جستجوی گوگل به دست بیاورد، باید سعی کنید مطالب وب سایت خود را به نحوی بنویسید که هر چه بیشتر و ساده‌تر برای کاربران قابل درک باشد نه این‌ که بدون توجه به تجربه و احساسی که کاربر هنگام خواندن مطالب شما بدست می آورد، صرفاً حجم زیادی از کلمات کلیدی را در متن بگنجانید.

همچنین بررسی ها نشان داده مطالب طولانی تر نتیجه بهتری در سئو سایت نسبت به مطالب کوتاهتر دارند.شاید یکی دلایل آن این باشد که در متن های طولانی امکان بررسی جزییات و رساندن اطلاعات دقیق تر به مخاطب بیشتر است.

محتوا، سایر فاکتورهای موثر بر بهینه سازی سایت مانند نرخ پرش (Bounce Rate) و نرخ کلیک (CTR)  و حتی نرخ تبدیل (ROI) را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد. بنابراین اگر می‌خواهید بهترین نتیجه را در جهت بهبود سئو سایت خود بگیرید، باید تلاش کنید تا جامع‌ترین و مرتبط ‌ترین محتوا را برای کاربران تولید نمایید.برای اینکار می توانید به موضوعاتی بپردازید که از نظر مخاطبان مهم و جذاب هستند و سعی کنید در محتواهای خود به سرفصل‌های کمتری پرداخته و در عوض جزئیات بیشتری را مطرح نمایید.

2- بک لینک (Backlink)

بک لینک نیز همانند محتوای سایت یکی مهمترین عوامل موثر در سئو و بهینه سازی سایت محسوب می گردد. نحوه تاثیر این فاکتور نیز در سالهای گذشته دچار تغییر شده و همزمان با پیشرفت تکنولوژی و الگوریتم های جستجو ، گوگل این توانایی را بدست آورده تا کیفیت بک لینک ها را نیز مورد ارزیابی قرار داده و بک لینک های خوب و بد را تشخیص دهد. درگذشته تنها فاکتور مهم در مورد بک لینک ها تعداد آنها بود.اما امروزه علاوه بر تعداد ، تنوع و کیفیت سایت های لینک دهنده هم از اهمیت زیادی برخوردار شده است.

بنابراین برای موفقیت در این فاکتور لازم است که در ابتدا محتوای با کیفیت که مورد پسند کاربران باشد تولید شود سپس این محتوا به اشتراک گذاشته شود و با اینکار افرادی که زمینه فعالیت مشترکی با شما دارند و از نظرشان این مطالب مفید و مناسب بود به آن لینک می دهند.با این کار 3 عامل اصلی تاثیرگذاری هرچه بیشتر بک لینک بر روند سئو سایت یعنی تعداد بک لینک ، تنوع بک لینک و کیفیت سایت بک لینک دهنده برآورده خواهد شد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در این مورد به مقاله ای که در مورد بک لینک و تاثیر آن بر روند سئو سایت در همین وب سایت تهیه شده مراجعه نمایید

3- موبایل دوست بودن (Mobile Friendly)

موبایل دوست بودن از جمله فاکتورهای نسبتا جدیدی است که تاثیرگذاری بسیار زیادی در بهینه سازی سایت پیدا کرده است.در واقع یکی از بزرگترین بروزرسانی هایی که در سال 2016 توسط گوگل انجام شد این بود که گوگل اعلام کرد سایت ها را بر اساس ویژگی Mobile-First ایندکس خواهد کرد.به این معنی که بدلیل گسترش روز افزون جستجو از طریق موبایل ، گوگل به وب سایت هایی که بیشترین سازگاری را با موبایل و تبلت ها دارند رتبه بهتری در صفحات نمایش نتایج جستجو می دهد.

در سال 2017 قرار است پا از این مرحله فراتر گذاشته شود.در واقع اینکه وب سایتی تنها سازگار با موبایل باشد برای دریافت نتیجه بهتر در جستجوها کافی نیست بلکه طراحی سایت باید از ابتدا برای موبایل انجام شود.در حقیقت معنی واژه Mobile-First هم به این نکته اشاره دارد.یعنی اولویت در طراحی سایت باید طراحی برای دستگاه های موبایل باشد همانگونه که اولویت نمایش نتایج جستجو نیز به وب سایت های Mobile-First  داده خواهد شد.

اما گوگل به دو موضوع مهم دیگر نیز اشاره میکند :

·         نسخه موبایل وب سایت خود را قبل از تکمیل شدن نهایی، منتشر نکنید.انتشار نسخه موبایل ضعیف و نیمه کاره کمکی به بهبود سئو سایت شما نخواهد کرد و حتی ممکن است به آسیب نیز بزند

·         سرعت لود شدن سایت نیز برای گوگل بسیار حائز اهمیت است. این موضوع بخصوص برای کاربان موبایل اهمیت بیشتری داردو باید اقدامات لازم برای کاهش زمان انتظار کاربر برای لود شدن صفحات سایت را به حداقل ( زیر 3 ثانیه ) برسانید

4- فاکتورهای دیگر :

علاوه بر 3 مورد بالا که بیشترین تاثیر در بهبود سئو سایت و افزایش رتبه خواهند داشت موارد دیگری هستند که از درجه اهمیت کمتری از این 3 قرار دارند اما در مقایسه با کلیه فاکتورها اهمیت و تاثیر زیادی در بهبود جایگاه سایت خواهند داشت که توجه به هرکدام از آنها می تواند نتایج چشمگیری در برتری سایت شما نسبت به رقابیان در پی داشته باشد.

·         استفاده از تگ های H: طبق بررسی ها وب سایت هایی که از تگ ها سرتیتر H بخصوص H1  و H2 به گونه ای مناسب در سایت خود استفاده کرده بودند رتبه بهتری دریافت نموده و بیشتر دیده شده اند.در واقع تحقیقات نشان می دهد ارتباط قوی بین استفاده از حداقل یک تگ H1 یا H2در کسب رتبه بالاتر دارد.برای آشنایی بیشتر مقاله چگونگی استفاده از تگ های H1 در جهت بهبود سئو سایت را مطالعه نمایید.

·         رمز نگاری (Encryption): طبق تحقیقات و همچنین اعلام رسمی گوگل ، وب سایت هایی که از پروتکل HTTPS در وب سایت های خود استفاده می کنند نسبت به سایت هایی که از HTTP استفاده می نمایند نتایج بهتری در جستجوها بدست می آورند.این موضوع بخصوص در سال 2017 پر رنگ تر از قبل شده چراکه امسال مرورگر google chrome وب سایت هایی که از HTTPS استفاده نمی کنند را به عنوان سایت های ناامن به کاربران معرفی می کند.طبق برآوردها در حال حاضر بیش از 45% وب سایت های برتر در نتایج جستجو از HTTPSاستفاده می کنند و نسبت به سال 2015 که این مقدار 12% بوده رشد چشمگیری مشاهده می شود که نشان از اهمیت یافتن این موضوع در سال های اخیر دارد.جهت آشنایی بیشتر، مقاله مربوط به سیستم رمز گذاری SSL را مطالعه نمایید.

·         انکر تکست (Anchor Text): یکی مواردی که همچنان تاثیر مثبتی بر بهینه سازی سایت دارد منطبق بودن متن لنگر یا انکر تکست لینک ها با کلمات کلیدی صفحه هدف است.بنابراین اگر به صفحه ای در وب سایت خود لینک می دهید از متن های مرتبط و کلمات کلیدی اصلی آن صفحه در متن لینک استفاده کنید.در واقع عباراتی مانند "اینجا را کلیک کنید" برای لینک ها تاثیر مثبتی بر روند بهینه سازی سایت شما نخواهد داشت.

·         صفحه های واسط (Interstitials): فرض کنید با گوشی همراه خود وارد یک وب سایت می شوید و ناگهان قبل از به نمایش درآمدن صفحه اصلی، یک پیام که کل صفحه گوشی را گرفته ظاهر می شود و از شما می خواهد که ثبت نام کنید یا به گروه تلگرام بپیوندید و .. گوگل وجود این موضوع در طراحی سایت را به عنوان امتیاز منفی برای سئو سایت در نظر می گیرد و حتی ممکن است این وب سایت ها از طرف گوگل پنالتی دریافت کنند. البته استثنائاتی در این مورد در نظر گرفته شده مانند Popup های لاگین کردن ، صفحات کوچکی که بخش کمی از صفحه سایت را اشغال می کنند و یا Popup های تاییدیه برای سن کاربر.ولی درکل هرچه کمتر از این صفحات که مزاحم کاربر شده و تجربه کاربری (User Experience)وب سایت را تحت شعاع قرار می دهد در طراحی سایت استفاده شود نتیجه بهتری خواهد داشت.

سئو و بهینه سازی سایت یک کار کاملا علمی و تخصصی است که هر روز قواعد و قوانین مربوط به آن در حال تغییر است.در صورتی در این باره نیاز به مشاوره یا راهنمایی دارید با تیم بهینه سازی سایت شرکت آوینا پرداز تماس بگیرید


سرعت سایت و اهمیت آن در سئو
سرعت سایت و اهمیت آن در سئو
سئو سایت در تعطیلات
سئو سایت در تعطیلات
بهبود رتبه سایت در گوگل
بهبود رتبه سایت در گوگل
تبلیغات در گوگل (Google AdWords) چیست ؟
تبلیغات در گوگل (Google AdWords) چیست ؟
نظرات کاربران
اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید، لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید

captcha