نماد اعتماد الکترونيکی چیست ؟

نماد اعتماد الکترونیکی نمادی است که از طرف مرکز توسعه تجارت الکترونیکی  که وابسته به وزارت صنعت، معدن و تجارت ایران است به وب سایت ها طراحی شده به عنوان تاییدیه آن ها داده می شود.

این نشان منحصراً توسط مرکز توسعه تجارت الکترونیکی صادر می شود و به کسب و کارهای مجازی که مجوز فعالیت دارند با هدف ساماندهی، احراز هویت و صلاحیت آنها اعطا می‌گردد؛ نماد اعتماد الکترونیکی پس از بررسی وب‌سایت و احراز هویت و صلاحیت مالک (حقیقی یا حقوقی) آن برای مدت یک سال صادر می‌گردد.

در طراحی سایت فروشگاهی  نیاز است امکانات خاصی در سایت تعبیه شود و مواردی در محتوای آن قرار گیرد تا در هنگام بررسی سایت توسط نظر مرکز توسعه تجارت الکترونیکی ، وب سایت شما مورد تایید قرار گیرد .

از جمله شرایط  لازم برای اخذ نماد اعتماد الکترونیک موارد زیر می باشد :

·         نماد اعتماد الکترونیک برای وب سایت هایی ضروری است که در آنها فرایند خرید الکترونیکی صورت می گیرد .

·         شرکت های که دارای اعتبار قانونی می باشد و به ثبت رسیده اند (برای حالت حقوقی آن) .

·         دامنه مذکور می بایست در اختیار و به نام فرد درخواست کننده در حالت حقیقی و یا بنام شرکت و یا یکی از اعضای هیئت مدیره (در حالت حقوقی) باشد .

·         در صورت دریافت نماد 2 ستاره ، ارائه مدارک مربوط به SSL الزامی بوده و حداقعل مدت اعتبار آن می بایست 1 سال باشد .

·         اگر قرار است از طریق نماینده حقوقی شرکت این مراحل انجام شود، مدارک حقوقی وکالت نماینده نیز الزامی می باشد .

طراحان سایتی که خود اقدام به دریافت نماد اعتماد الکترونیک برای طراحی سایت هایشان می نمایند ، باید مورد آخر را در نظر داشته باشند، که نسبت به دریافت مدرک وکالت از شرکت مورد نظر اقدام نمایند.

تصور کنید طراحی سایت فروشگاهی را انجام داده اید و حال به فروش محصولات خود از طریق درگاه های بانکی مشغول شده اید. اما با وجود داشتن رتبه بالا در صفحات نتایج جستجو و حتی شمار بازدیدکنندگان بالا، فروش چندانی در سایت وجود ندارد

یکی از علل این مورد می تواند نداشتن نماد اعتماد الکترونیکی باشد . . این نماد از سوی وزارت بازرگانی به وب سایتهایی ارائه میگردد  که در حوزه کسب و کار الکترونیکی فعالیت داشته و براساس قوانین کسب وکار جمهوری اسلامی عمل مینمایند. زمانی که کاربران اینترنتی قصد خرید آنلاین داشته باشند، به وب سایتهایی مراجعه مینمایند که در قسمت ای از آن ، نماد اعتماد الکترونیکی درج شده باشد. این نماد موجب جلب اعتماد کاربران وب سایت میگردد .

انواع نماد اعتماد الکترونیکی

نماد الکترونیکی به سه حالت موقت، تک ستاره و 2 ستاره تقسیم میگردد که هر یک خصوصیاتی منحصر به فرد را دارند. اخذ این گواهینامه  مستلزم انطباق آنها با فروشگاه اینترنتی می باشد. هنگامی که متقاضیان درخواست خود را جهت دریافت نماد اعتماد الکترونیکی ارائه میدهند، ابتدا درخواست آنها مورد  بررسی قرار میگیرد. پس از تایید اطلاعات فیزیکی ، نماد موقت به آن اهدا و در صورت انطباق بیشتر موارد، نماد تک ستاره و سپس 2 ستاره به فروشگاه اینترنتی اهدا میگردد. نماد اعتماد الکترونیکی یک سال اعتبار داشته و هر 3 ماه اطلاعات فیزیکی می بایست مجددا تایید و بررسی گردد .

معیارهای ارزیابی فیزیکی نماد اعتماد :

صحت اطلاعات کالا و خدمات و بازرسی آنها .

تعهد مالک کسب و کار برای پذیرش روند برگرداندن كالا .

دریافت اطلاعات کامل مالک کسب و کار اعم از اطلاعات هویتی به همراه آدرس محل سکونت مالک .


تعمیر و نگهداری وب سایت
تعمیر و نگهداری وب سایت
تفاوت طراحی سایت فروشگاهی و طراحی سایت شرکتی چیست ؟
تفاوت طراحی سایت فروشگاهی و طراحی سایت شرکتی چیست ؟
نقش اسلایدر در طراحی سایت
نقش اسلایدر در طراحی سایت
ویژگی منوها در طراحی سایت
ویژگی منوها در طراحی سایت
نظرات کاربران
اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید، لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید

captcha