آموزش سئو بخش سوم ( اهمیت بازاریابی توسط موتورهای جستجو )

یکی مهمترین نتایج سئو و بهینه سازی سایت این است که فهمیدن و درک کردن وب سایت شما، هم توسط کاربران و هم توسط موتورهای جستجو آسان گردد.
هرچند که موتورهای جستجو روز به روز درحال پیشرفته تر شدن هستند اما همچنان قادر نیستند یک وب سایت را دقیقا همانطوری یک انسان می بیند، ببینند و درک کنند.فرایند سئو سایت به موتورهای جستجو کمک می کند تا متوجه شوند هر صفحه وب سایت در چه موردی است و چگونه می تواند برای کاربران مفید باشد.

برای مرور بخش های قبلی آموزش سئو و آشنایی با اصول بهینه سازی سایت از لینک های زیر استفاده نمایید:

آموزش سئو سایت (بخش اول)

آموزش سئو سایت (بخش دوم)

تصور کنید عکسی از گربه خانگی تان در وب سایت خود قرار داده اید.یک انسان این عکس را احتمالا به این صورت تشریح خواهد کرد : " یک گربه سفید  کوچک که رو کاناپه نشسته است " اما در سمت مقابل بهترین موتور جستجوی دنیا بسختی باید تلاش کند تا شاید بتواند قسمتی از این عکس را درک کند. پس چگونه میتوان کاری کرد که موتورهای جستجو بفهمند یک عکس در مورد چیست و یا به تعبیر بهتر چه کاری باید کرد تا موتورهای جستجو یک عکس را همانطور که یک انسان می بیند ببینند؟ خوشبختانه سئو این امکان را به صاحبان وب سایت ها می دهد تا از طریق بهینه سازی عناصر مختلف وب سایت کاری کنند که موتورهای جستجو تا حدودی محتوای دورن سایت را بفهمند و درک کنند.در حقیقت ایجاد ساختارهای مناسب در محتوای سایت، امری اساسی در سئو محسوب می گردد.

آشنایی با قابلیت ها و همچنین محدودیت های موتورهای جستجو به شما این امکان را می دهد تا محتوای وب سایت خود را به شیوه ای درست بسازید ، دسته بندی کنید و ارائه دهید تا توسط موتورهای جستجو قابل فهم باشد.بدون انجام فرایند های بهینه سازی سایت، ممکن است از نظر موتورهای جستجو سایت شما کاملا نامرئی بوده و اصلا دیده نشود.

محدودیت های موجود در تکنولوژی موتورهای جستجو:

اصول تمام موتورهای جستجوی بزرگ به یک شیوه است که در بخش اول آموزش سئو در مورد آن توضیح داده شد.

خزنده های هریک از موتورهای جستجو در دنیای اینرنت می خزند ، لینک ها را دنبال می کنند و محتوای وب سایت ها را در یک پایگاه داده (Database) عظیم دسته بندی می کنند.تمام این کارها را با استفاده از الگوریتم های پیشرفته و ابزارهای هوش مصنوعی خارق العاده انجام می دهند و اما نکته اینجاست: تکنولوژی های موتورهای جستجو در عین مدرن بودن کامل و بی نقص نیستند.در واقع محدودیت های فنی زیادی در عملکرد موتورهای جستجو وجود دارد که مشکلاتی را در رتبه بندی وب سایت ها ایجاد میکنند. مهمترین این موارد را در زیر آورده ایم:

مشکلات مربوط به خزیدن و دسته بندی:

·         فرم های آنلاین : موتورهای جستجو در پر کردن فرم های آنلاین نمی توانند خوب عمل کنند ( مانند صفحه های Login  ) و محتوایی که پشت این فرم ها قرار دارد قابل دسترسی توسط موتورهای جستجو نیستند.

·         صفحه های تکراری : اغلب مواقع وب سایت هایی که از CMS استفاده می کنند (وب سایت طراحی شده توسط جوملا، وردپرس و ..) از یک صفحه یک یا چند نسخه تکراری می سازند.این مورد یکی از بزرگترین مشکلات موتورهای جستجویی است که به دنبال محتوای منحصر به فرد و اوریجینال می گردند.

·         محصور شدن در میان کدها: مشکلات و خطاهای راهنمای خزنده وب سایت (Robots.txt) ممکن است نهایتا منجر به بسته شدن راه های ورود موتور جستجو به وب سایت شود.

·         ساختار لینک نامناسب: اگر ساختار لینک یک وب سایت برای موتورهای جستجو قابل فهم نباشد،این امر باعث می شود نتوانند به همه سایت دسترسی داشته باشند

·         محتوای غیر متنی: هرچند که موتورهای جستجو در حال پیشرفت در زمینه درک بهتر نوشته های غیر HTML هستند اما همچنان در فهم و خواندن محتوای فایل های مدیا و فایل های تصویری ناتوان هستند.این محتواها شامل فایل های فلش، عکس ها و تصاویر،ویدئوها و همچنین فایل های صوتی می شود.

مشکلات مربوط به تطبیق دادن عبارات مورود جستجو با محتوای سایت:

·         جستجوهای غیرمعمول: نوشته هایی هستند که از قواعد معمولی که اکثر افراد برای جستجو استفاده می کنند پیروی نمیکنند.تطبیق دادن این نوع نوشته ها با محتوای سایت یکی از چالش های بزرگ موتورهای جستجو به حساب می آید..مثلا وقتی بجای کلمه "یخچال" ،  این عبارت جستجو شود : "دستکاه خنک کننده غذا" !!

·         تفاوت زبان و تفاوت های بین المللی: تفاوت های زبانی یکی دیگر از محدویت های موتورهای جستجو است.برای مثال هنگامی که بین دو کلمه “Color” و “Colour” دچار شک هستید ابتدا بررسی کنید کدام یک را بیشتر جستجو می کنند سپس از آن در محتوای سایت خود استفاده کنید.

·         نا همخوانی در هدف گذاری منطقه ای: مثال قابل درک برای این مورد این است که مثلا در محتوای سایت خود افراد ساکن تهران را هدف قرار دهید درحالیکه بیشتر بازدیدکنندگان شما از شیراز هستند.

·         سیگنال های گمراه کننده : مثلا اینکه تیتر یا عنوان صفحه " طراحی سایت ارزان در تهران" باشد اما در متن آن صفحه از تعطیلات خود در سواحل جزیره کیش بنوسید و اگر شرکت های طراحی سایت زیادی هم در جزیره کیش جود داشته باشد مطمئنا این موضوع باعث گمراهی و سردگمی موتورهای جستجو خواهد شد.

کاری کنید که محتوای سایت شما دیده شود:

دریافت اطلاعات فنی در مورد رفتار متورهای جستجو و اینکه چه محتوایی برای آنها مناسب است بسیار مهم است اما به محض اینکه این اطلاعات را بدست آوردید باید در مورد بازاریابی محتوای خود نیز تحقیق کنید.موتورهای جستجو به خودی خود دارای فرمولی جهت قضاوت و تعیین سطح کیفیت محتوای وب سایت ها ندارند.بجای آن تکیه آنها بر معیارهای "مرتبط بودن" و" اهمیت" محتوای سایت است که در بخش اول آموزش سئو سایت در مورد آن بحث شد موتورهای جستجو این معیارها را براساس دنبال کردن رفتار کاربران می سنجند: اینکه کاربران چه می کنند ، چه چیزی پیدا می کنند ، چگونه واکنش نشان می دهند ، چه کامنت یا نظری می دهند و چگونه به وب سایت لینک می دهند.

بنابراین شما می توانید یه وب سایت فوق العاده طراحی کنید و محتوای بسیار خوب نیز در آن بگنجانید اما برای سئو سایت خود نیاز دارید که علاوه بر اینها محتوای سایت شما به اشتراک گذاشته شود و راجع به آن صحبت شود و به زبان ساده برای کاربر مفید و جذاب باشد و باعث شود آن را دیگران به اشتراک بگذارد.

سئو سایت دائما در حال تغییر است:

زمانی بازاریابی از طریق جستجوی اینترنتی در اواسط 1990 میلادی شروع به کار کرد، دستکاری توابع مختلف به صورت دستی، تگ های متا، عبارات کلیدی ونوشتن هرچه بیشتر کلمات کلیدی در هرجای سایت از جمله کارهای معمول برای بهبود سئو سایت و دریافت رتبه محسوب می شدند.در سال 2004 بمباران لینک های دارای انکر تکست ، خرید بک لینک از وب لاگ هایی که بصورت اتومات لینک سایت را در کامنت ها پخش می کردند و لینک دادن از سایت های دیگر بصورت ساختاری که به مزرعه لینک Link Farms معروف بودند برای کسب رتبه های بالاتر جستجو ضروربی بودند. در سال 2011 ، بازاریابی در شبکه های اجتماعی یکی مسیرهای اصلی سئو و بهینه سازی سایت محسوب می گردید.موتورهای جستجو همواره در حال تطبیق خود با تحولات بوجود آمده هستند به همین دلیل هم بسیاری از روش هایی که در سال 2004 برای سئو سایت انجام می شد امروزه نه تنها کمکی به فرایند بهینه سازی سایت نمیکند بلکه حتی ممکن است به آن آسیب هم بزند.

آینده غیرقابل پیش بینی است اما دنیای جستجو همواره در حال تغییر است.بهمین دلیل بازاریابی از طریق سئو و جستجوی اینترنتی همچنان به عنوان اولویت اصلی کسانی خواهد بود که می خواهند در رقابت باقی بمانند.بسیاری ادعا کرده اند که سئو مرده است یا سئو در حال هرز رفتن و از بین رفتن است اما همانطور که امروزه میبینیم این ادعاها درست به نظر نمی رسد آن هم به یک دلیل کاملا منطقی و ساده :

دنیای اینترنت و جستجو همواره درحال گسترش است و وب سایت ها همچنان درحال رقابت برسر بدست آوردن جایگاه بهتر در موتورهای جستجو هستند و آنهایی که از دانش و تجربه کافی در مباحث سئو و بهینه سازی سایت برخوردارند قادر خواهند بود رتبه وب سایت های خود را بالا برده و از فواید بیشمار آن مانند افزایش بازدید و همچنین در معرض دید بودن سایت و کسب و کارشان کمال استفاده را ببرند.


آموزش سئو بخش چهارم ( اصول طراحی سایت متناسب با سئو )
آموزش سئو بخش چهارم ( اصول طراحی سایت متناسب با سئو )
مراحل سئو سایت
مراحل سئو سایت
عوامل مهم برای بهینه سازی سایت در سال 2017
عوامل مهم برای بهینه سازی سایت در سال 2017
SEO یا SEM ، کدام  یک برای بهینه سازی سایت مناسب است؟
SEO یا SEM ، کدام یک برای بهینه سازی سایت مناسب است؟
نظرات کاربران
اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید، لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید

captcha