تاثیر نام دامنه بر فرایند سئو و بهینه سازی

انتخاب نام دامنه(Domain)  همواره یکی از مباجث چالش برانگیز بوده است .چرا که هم باید معرف موضوع فعالیت وب سایت باشد و هم از نظر سئو(SEO)  و بهینه سازی بهترین شرایط را دارا باشد.

در مرحله اول باید بگوییم به هیچ وجه از نام دامنه ایی که دقیقاکلمات کلیدی در آن بکار برده شده استفاده نکنید.

این دامنه ها که به آن ها Exact-Match Domain یا به اختصار EMD گفته میشود درواقع نه تنها کمکی به بهبود رتبه سایت شما نمی کنند که حتی ممکن است برای فرایند سئو سایت مضر نیز باشد.

در سالهای پیش، استفاده از این نام های دامنه بسیار مرسوم و معمول بود چرا که استفاده از کلمات کلیدی در دامین نتیجه بسیار عالی در بهینه سازی سایت و جایگاه وب سایت در هنگام جستجو میگذاشت.درواقع یکی فاکتورهای مهم موتورهای جستجو استفاده از کلمات کلیدی دقیق در نام دامنه بود.اما این مسئله در نهایت منجر به تولید وب سایت های زیادی با کیفیت پایین و بدون محتوای مناسب شد که تنها بدلیل استفاده از کلمات کلیدی در نام دامنه خود در سطر و صفحات بالای جستجوی گوگل قرار داشتند.در نهایت گوگل در سال 2012 سیستم های جستجوگر خود را بروز رسانی کرد در این آپدیت جدید استفاده از کلمات کلیدی نه تنها برای بهبود جایگاه سایت یا همان SEO مفید نبود بلکه به این نوع وب سایت ها امتیاز و جایگاه پایین تری تعلق گرفت.

متنی که در آن سال پس از آپدیت گوگل توسط Matt Cutts یکی مدیران سئو گوگل نوشته شد را در زیر ملاحظه میکنید

در این متن بوضوح ذکر شده که پس از این تغییرات، دامنه هایی که در آنها عینا از کلمات کلیدی استفاده شده به وب سایت های کم کیفیت (Low-quality)تنزل خواهند یافت.

بنابراین دیگر مانند گذشته قرار گرفتن کلمات کلیدی در دامنه بروی بهینه سازی و سئو سایت تاثیر مثبتی ندارد.موتورهای جستجوی بزرگی همچون گوگل این قابلیت را دارند تا در صورت طی عملیات سئو مناسب موضوع فعالیت شما را با نام دامنه و برند شما گره بزنند.

چه نام هایی برای domain وب سایت مناسبتر هستند ؟

1- توصیه می شود نام دامنه انتخاب شده برای وب سایت نام شرکت یا برندی باشد که قرار است با آن فعالیت نمایید.

برند سازی و برجسته کردن نام برند خود یک فرایند جداگانه و بسیار مهم است که مربوط به مباحثی همچون بازاریابی صحیح و .. میشود.همسان بودن نام دامنه وب سیات شما با نام برند و نشان تجاری کارایی ها و نتایج به مراتب مهمتری از صرفا سئو و بهینه سازی وب سایت خواهد داشت.

حال اگر در کنار نام برند از کلمه کلیدی استفاده شود چه ؟

باز هم این کار به سئو سایت شما لطمه خواهد زد. موتورهای جستجو نام این دامنه ها را (partial match domain) یا به اختصار PMD یعنی دامنه هایی که بخشی از آنها کلمات کلیدی است گذاشته اند و ممکن است این دامنه ها را به عنوان اسپم در نظر گیرد.

به خاطر داشته باشید : نام برند شما بسیار مهمتر از نام دامنه (Domain) شماست اما نام دامنه باید مرتبط با برند شما باشد.

2- مورد دوم مختصر بودن نام دامنه و املای مناسب آن است.که علاوه بر تاثیر هرچند اندک بر فرایند بهینه سازی، راحت تر به خاطر سپرده خواهد شد.

3- نکته آخر مربوط به بالاترین سطح دامین (Top-Level domain) یا به اختصار TLD است.در حال حاضر دامنه های دات کام یا (.com) دارای بالاترین جایگاه است.

البته گاهی انتخاب دامنه های دیگری همچون (.info) ، (.org)  یا (.ir) نتایج خیلی خوبی بدست خواهند مخصوصا که این دامنه ها هم ارزانتر هستند و نامهای اشغال شده کمتری دارند که استفاده از آنها بلامانع است.اما دامنه هایی نیز وجود دارند که با اسپم یا سایتهای بی ارزش گره خورده اند.به عنوان مثال نباید از دامنه هایی که انتهای آنها به (.biz) یا (.us) ختم می شود استفاده نمود.

به طور کلی ممکن است نام انتهایی دامنه تاثیر مستقیم و مثبت زیادی در سئو سایت یا بهتر شدن جایگاه آن نداشته باشد اما انتخاب نادرست نام انتهایی دامنه که با سایت های درجه پایین گره خورده اند قطعا بر روی سئو و بهینه سازی سایت شما تاثیر منفی خواهد گذاشت.


بک لینک چیست؟
بک لینک چیست؟
استراتژی سئو سایت در سال 2017
استراتژی سئو سایت در سال 2017
مراحل سئو سایت
مراحل سئو سایت
4 دلیل اصلی شکست در سئو وب سایت
4 دلیل اصلی شکست در سئو وب سایت
نظرات کاربران
اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید، لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید

captcha