بهبود رتبه سایت در گوگل


رتبه سایت در گوگل از روش های مختلفی از سوی این موتور جستجوی بزرگ تعیین می شود.البته فرمول دقیق این کار و الگوریتم های رتبه بندی سایت توسط گوگل کاملا مخفی است و کسی از سازو کار دقیق آنها اطلاعی ندارد.اما بر اساس گزارشات اعلامی از طرف خود گوگل و همچنین براساس تحلیل و تجربه می توان گفت روش هایی قطعی برای بهبود رتبه گوگل وب سایت ها وجود دارد. به سلسله این روش ها و عملیات، اصطلاحا بهینه سازی یا سئو SEO گفته می شود.

هیچ تضمینی برای دریافت نتیجه در کوتاه مدت وجود ندارد، اگر شخص یا شرکتی به شما وعده بهبود رتبه گوگل را در مدت زمان کمی داد بدانید که به احتمالا زیاد این کار شدنی نیست و اگر هم این اتفاق بیوفتد برای مدت بسیار کوتاهی خواهد بود و بسرعت رتبه سایت کاهش یافته و حتی به صفحه هایی پایین تر از زمانی که قبلا قرار داشت نزول خواهد کرد.

مهم نیست چه کارهایی برای سئو سایت خود انجام می دهید اما همواره در نظر داشته باشید که مهمترین و موثرترین عامل در سئو ، طراحی یک وب سایت کاربر پسند و تولید محتوای مناسب و خواندنی است.بدلیل اهمیت جایگاه تولید محتوای مناسب در مباحث بهینه سازی و توضیحات زیاد در گذشته در این مقاله راجع به آن توضیحی ارائه داده نمی شود. بجای آن پیشنهاد می کنیم این مقالات را حتما مطالعه نمایید : تولید محتوای مناسب برای سئو و بازاریابی محتوا

اگر قصد دور زدن یا گول زدن الگوریتم های گوگل را دارید باید بدانید طبق بررسی های انجام شده ، موتورهای جستجو خیلی زود متوجه این موضوع شده و رتبه سایت شما تا صفحه های انتهایی جستجو پایین خواهند برد که به این فرایند جریمه یا پنالتی گوگل گفته می شود.


نکته شماره 1 برای بهبود رتبه گوگل –بررسی کلمات کلیدی

انتخاب کلمات کلیدی اولین و یکی از مهمترین مراحل جهت سئو و بهتر کردن رتبه و جایگاه وب سایت در گوگل محسوب می شود.تقریبا تمام استراتژی های بعدی که برای سئو سایت خود در نظر می گیرید وابستگی مستقیم به این قسمت دارند.اگر کلمات کلیدی را به درستی انتخاب کرده باشید آن وقت شانس زیادی برای موفقیت سئو سایت خود خواهید داشت. در غیر این صورت تمام تلاش های بعدی شما برای بهبود رتبه سایت بی اثر یا کم اثر خواهد شد و ارزش واقعی خود را از دست خواهند داد.

انتخاب درست کلمات کلیدی علاوه بر اهمیت ویژه در فرایند بهینه سازی سایت، در رشد کسب و کار و افزایش فروش و درآمد شما نیز نقش بسیار مهمی را ایفا می کند. هر مقدار هم در سئو برای یک کلمه کلیدی موفق عمل کنید و رتبه سایت خود را به صفحه و نتایج ابتدایی گوگل برسانید و بازدید زیادی هم دریافت کنید، اما کلمه کلیدی انتخابی شما ارتباط کمی با افزایش فروش و درآمد شما داشته باشد عملا تاثیر چندانی بر موفقیت کسب و کار شما که هدف اصلی از طراحی و سئو سایت است نخواهد داشت.آموزش سئو و کلمات کلیدی

انتخاب کلمات کلیدی مناسب و صحیح از چند جهت اهمیت دارد :

·         فرایند سئو و بهینه سازی سایت را تا حد امکان ساده تر می کند

·         از میزان هزینه و همچنین زمان مورد نیاز برای سئو تا حد بسیار زیادی می کاهد

·         بهبود رتبه سایت را مترادف و هم معنی با افزایش درآمد می نماید ( نه فقط افزایش بازدید و ترافیک)


حال که کلمه ها و عبارات کلیدی مشخص شد باید بدانید چگونه هنگام تولید محتوا این کلمات را در جاهای مناسب متن و بدون تکرار اغراق آمیز و کاملا طبیعی قرار دهید.این کار نیاز به کمی تمرین و تجربه و البته انجام مشاوره با متخصصین سئو دارد.

برای مثال مهم است که درصورت امکان حداقل یک بار از کلمات کلیدی صفحه مورد نظر خود در پاراگراف اول متن صفحه استفاده کنید.همچنین نحوه پراکندگی این کلمات کلیدی نیز حائز اهمیت است.

نکته مهم دیگر چگالی کلمه کلیدی در متن می باشد که در بهبود رتبه گوگل سایت موثر است به همین جهت معمولا متن های طولانی تر پتانسیل بیشتری برای بهبود جایگاه در گوگل دارند چرا که امکان قرارگرفتن کلمات کلیدی در متن آنها بصورت طبیعی بیشتر است.

در تمام این مراحل باید از هرگونه تکرار اضافی یا استفاده از تکنیک های بی اثر و قدیمی سئو سایت پرهیز کنید چراکه مشمول جریمه های سفت و سخت گوگل خواهید شد.


نکته شماره 2 برای بهبود رتبه گوگل –عنوان صفحه

یکی دیگر از فاکتورهای اصلی و مهم گوگل برای تعیین رتبه وب سایت ها عنوان صفحه (Title) آن است که در کدهای HTML صفحه و درون تگ <title> قرار می گیرد.هنگامی که وب سایتی را در گوگل جستجو می کنید ، متن های آبی بالای هر لینک در واقع همان متن درون تگ title  است.بنابراین انتخاب صحیح عنوان صفحه هم از جهت جذاب بودن برای کاربران و هم مناسب بوددن موتورهای جستجو اهمیت دارد.

ضمنا مورد دیگر تگ H1 صفحه است که موضوع یا سرتیتر اصلی صفحه را هم برای کاربران و هم برای موتورهای جستجو مشخص می کند.توصیه می کنیم مقاله رابطه Title و H1 صفحه در سئو را مطالعه کنید.


رتبه گوکل سایت


نکته شماره 3 برای بهبود رتبه گوگل –توجه به لینک ها

لینک ها در حقیقت مسیر ارتباطی موتورهای جستجو برای پیدا کردن صفحه های مختلف در دنیای وب هستند.

لینک ها بصورت کلی سه دسته هستند :

1- لینک هایی  که وب سایت های دیگر از وب سایت شما قرار می دهند (بک لینک )

2- لینک هایی که از یک صفحه سایت شما به صفحه دیگری از همین سایت داده می شود ( لینک داخلی)

3- لینک هایی که از سایت شما به وب سایت های دیگر داده می شود ( لینک خروجی)

 بصورت کلی لینک دادن معمولا به معنی تایید مقصد لینک در نظر گرفته می شود.بک لینک هایی که از سایت های معتبر دیگر دریافت می کنید به معنی تایید و رای آنها به سایت شماست که همین امر تاثیر بسیار مثبتی بر بهبود رتبه سایت در گوگل و افزایش PageRank خواهد داشت.

لینک های داخلی نیز بیشتر وظیفه مشخص تر کردن موضوع صفحه مقصد لینک را بر عهده دارند.بنابراین متن لینک نیز اهمیت زیادی دارد.

لینک های خروجی نیز درصورتی که به وب سایت های معتبری داده شود و برای کاربران سایت شما مفید باشد میتواند تاثیر خوبی بر تجربه کاربری و همچنین بهبود رتبه سایت شما بگذارد.

با مطالعه مقالات لینک دادن یا ندادن و اهمیت بک لینک در سئو می توانید اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب نمایید.


نکته شماره 4 برای بهبود رتبه گوگل –افزایش سرعت سایت

آیا سرعت سایت در سئو مهم است ؟جواب این سوال یک بله قاطع و محکم است. واقعیت این است که کاربران، وب سایتی را که بیش از 2 یا 3 ثانیه از وقت آنها را برای لود شدن و بالا آمدن بگیرد دوست ندارند و چنین سایتی نمی تواند رتبه خوبی در گوگل بدست آورد.

بنابراین اگر وب سایت شما کُند است، به سرعت بهینه سازی سرعت سایت خود را آغاز کنید برای اینکار استفاده از ابزارهای بررسی سئو مانند GTmetrix بسیار در تعیین نقاط ضعف سایت مفید خواهد بود


نکته شماره 5 برای بهبود رتبه گوگل –موبایل دوست بودن

اهمیت موبایل دوست بودن وب سایت در سئو امروزه امری غیرقابل انکار است.از آنجایی که در دنیای امروز بیش از نیمی از جستجوهای گوگل از طریق موبایل انجام می پذیرد و همچنین اطلاعیه های گوگل مبنی بر اهمیت ویژه این موضوع در رتبه بندی سایت بخصوص در آینده ،  لازم است حتما وب سایت ها بصورت Responsive و سازگار با انواع صفحه های موبایل و تبلت طراحی شوند.

البته سازگار بودن طراحی سایت با موبایل کافی نیست ، در واقع طراحی وب سایت باید به گونه ای انجام گیرد که وب سایت در گوشی های موبایل براحتی قابل استفاده باشد ، دکمه ها به آسانی کلیک شوند و نوشته ها واضح و خوانا باشند.

رعایت این نکات علاوه بر اینکه یک امتیاز مثبت در فاکتورهای گوگل برای رتبه بندی به شما می دهد ، بدلیل ایجاد رضایت در بخش عمده ای از کاربران موبایل بدست! بخودی خود باعث بهبود رتبه گوگل سایت شده و عدم سازگاری وب سایت با موبایل نیز باعث ایجاد نارضایتی در بازدیدکنندگان و به تبع آن تاثیر منفی بر جایگاه سایت شما در گوگل خواهد گذاشت.


نکته شماره 6 برای بهبود رتبه گوگل – تولید محتوا 

تولید محتوا یکی از فاکتورهای بسیار مهم در سئو و بهبود جایگاه سایت در گوگل محسوب می شود.محتوای سایت شامل متن ، غکس و ویدئو می شود که هر یک باید به شکلی درست ایجاد و در جای مناسبی از سایت قرار بگیرد.محتواهای متنی و تصویری می تواند مخاطبان را جذب کند و باعث شود زمان بیشتری را سایت سپری کنند.این رو جذاب بون محتوا بسیار اهمیت دارد. از طرف دیگر محتوای سایت یکی بخش های اصلی جهت شناسایی شدن توسط خزنده های گوگل محسوب می شود.برای تولید و بازگذاری محتوا باید چند نکته را مد نظر قرار داد :

1- لازم است محتوای سایت به شکل منظم در سایت قرار گیرد یا تغییر کند.اینکه شما به صورت مدام در طول یک ماه هر روز در وب سایت مطلب قرار دهید و بعد سه ماه هیچ مطبی در سایت بارگذاری نکنید به سئو سایت شما ضرر خواهد زد.

2- نحوه قرار گیری کلمات کلیدی در محتوای متنی اهمیت زیادی دارد استفاده زیاد از کلمات کلیدی یا استفاده نا بجا از آنها می تواند حتی باعث کاهش رتبه سایت شود.

3- گوگل قادر به دیدن محتوای تصویری مانند عکس و ویدئو نیست. اما موضوع فیلم و عکس هایی که در سایت قرار میگیرد را میتوانید با روش های مختلف به گوگل اعلام کنید و این کار را باید به درستی انجام دهید.

4- محتوای متنی محل بسیار مناسبی برای قرار گیری لینک های داخلی سایت محسوب می شود.از این رو میتوانید با تولید یک مقاله خوب ، چندین لینک داخلی به صفحات دیگر سایت خود بدهید و به بهبود رتبه صفحه های دیگر هم کمک نمایید.

5- هرچه محتوا طولانی تر باشد امکان قرار گیری لینک های داخلی و همچنین کلمات کلیدی در آن بیشتر است. اما باید توجه داشت که طولانی شدن مطلب منجر به کاهش کیفیت یا خسته شدن کاربر نشود.

6- با استفاده از تیترهای مناسب ، استفاده از بولت پوینت و ایجاد جذابیت در متن با استفاده از تصاویر مرتبط میتوانید باعث خواندنی تر شدن مطالب سایت شوید و از این طریق به بهبود رتبه سایت خود کمک نمایید.

نکته شماره 7 برای بهبود رتبه گوگل –موارد دیگر 

بروزرسانی منظم : هرچه وب سایت خود را زود به زود تر آپدیت و ویرایش کرده و محتوای جدید به آن اضافه کنید سریعتر نیز به هدف خود که سئو و بهبود رتبه گوگل است دست خواهید یافت.

حضور در شبکه های اجتماعی : شبکه های اجتماعی در دنیای امروز جایگاهی ویژه در بین کاربران و همچنین در میان متخصصان بازاریابی اینترنتی دارند. حضور موثر در این شبکه ها قطعا در بهبود رتبه گوگل وب سایت شما موثر خواهد بود.

تگ های Altبرای عکس ها : استفاده ازتگ Alt برای عکس در واقع راهی برای توضیح موضوع عکس به موتورهای جستجو و همچنین دریافت رتبه بهتر هنگام جستجو در بخش Image جستجوی گوگل می باشد.

طراحی مناسب سایت : طراحی سایت مناسب برای سئو روش هایی دارد که باید از طرف طراحان در نظر گرفته شود.هرچه وب سایت منظم تر و کاربرپسندتر طراحی شود احتمال بهبود رتبه گوگل سایت بیشتر می شود.


در انتها لازم است اضافه کنیم که بیش از 200 فاکتور مختلف موثر بر سئو و بهبود رتبه سایت در گوگل وجود دارد که البته همه این فاکتورها دارای وزن و تاثیر یکسان نیستند. موارد ذکر شده تنها چند مورد از آنها بوده که تاثیر نسبتا سریعتر و بیشتری بر روند بهینه سازی سایت دارند اما در عین حال از توجه به موارد دیگر نیز نباید غافل گشت. مطالعه مقالات سئو آموزشی در وب سایت آوینا پرداز اطلاعات بسیار خوبی در این مورد در اختیار شما خواهد گذاشت.


آنالیز و تست سئو سایت
آنالیز و تست سئو سایت
استفاده از ویدئو برای بهبود سئو وب سایت
استفاده از ویدئو برای بهبود سئو وب سایت
بررسی سئو سایت
بررسی سئو سایت
پنج روش بازاریابی آنلاین که باید بشناسید
پنج روش بازاریابی آنلاین که باید بشناسید
نظرات کاربران
اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید، لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید

captcha