8 نکته برای اینکه مشتری خوبی باشیم

ما همواره در حال نوشتن و تحقیق در مورد این هستیم که چگونه می توانیم یک طراح وب سایت خوب برای مشتریان خود باشیم.شاید بد نباشد بدانید که خوب بودن مشتری نیز به همان میزان در بهتر شدن طراحی سایت و افزایش کیفیت آن موثر است.در حقیقت فرایند طراحی سایت در صورتی منجر به خلق یک وب سایت کارآمد می شود که همکاری خوبی بین شرکت طراح و مشتری برقرار شود.

حال به این سوال می رسیم که چگونه می توانید یک مشتری خوب باشید و این امر چگونه بر روی موفقیت وب سایت شما تاثیر خواهد گذاشت ؟تحقیقات خود را انجام دهید

اول از همه باید تا حد امکان به طور مفصل در مورد چیزی که میخواهید تحقیقات خود را انجام دهید.به این معنی که بهتر است زمانی که با شرکت طراحی سایت مورد نظر خود تلفنی حرف می زنید یا قرار ملاقات حضوری می گذارید در مورد سئولاتی که کارشناسان از شما میپرسند اطلاعات کافی داشته باشید.سئوالاتی مانند اینکه مشتریان شما را معمولا چه کسانی تشکیل می دهند؟ ( سن ، جنسیت و.. آنها ) یا رقبای شما چه کسانی هستند؟جای شما در بازار کجاست ؟ و چرا و در چه زمینه ای شما بهتر از رقبایتان هستید؟

پاسخ های دقیق به این سوالات کمک بسیار زیادی به موفقیت وب سایت شما خواهد نمود.بنابراین برای اینکه وب سایتی که در نهایت طراحی می شود کارایی خوبی داشته باشد لازم است تحقیقات و بررسی های لازم را قبل از شروع کار انجام دهید.ذهنی باز داشته باشید

بسیار مهم است هنگامی که موضوعی مانند طراحی سایت در میان است مشتریان با دهنی باز به مسائل نگاه کنند.در مورد شرکت ها و استارت آپ های جدید این کار چندان مشکل نیست اما در مورد شرکت های سنتی که همواره کارها را به یک شیوه پیش برده اند این موضوع کمی مشکل به نظر می رسد.در هرصورت باید پذیرفت که دنیای آنلاین همواره در حال تغییر و وفق دادن خود با شرایط است و ممکن است نیاز باشد روش هایی را برای کارایی وب سایت و تاثیر بیشتر حضور خود در دنیای اینترنت انجام دهید که خیلی با معیارهای قدیمی و ساز و کاری سنتی شما سازگار نباشد.جمله ای بسیار معروف در این رابطه وجود دارد :

" اگر کاری به یک روش بارها و بارها انجام دهید نتایجی که بدست می آورید نیز همواره یکسان خواهد بود"

این جمله بخصوص در طراحی سایت و بازاریابی اینترنتی کاملا صادق است چرا که این علوم دائما در حال تغییر و گسترش هستند. مثلا بسیاری از روش هایی که در طراحی سایت و آنلاین مارکتینگ پنج سال پیش تاثیر بسیار خوبی داشته اند امروز کاملا بی اثر و منسوخ شده اند.پس همواره پیشنهادات و روش های جدید را با ذهنی باز بررسی نمایید.ذهن باز در طراحی وب سایتبه گفته های متخصصان توجه کنید

همواره در هر صنعت و هر شغلی افراد تازه وارد و آماتور وجود دارد اما بخش مهمی از فرایند طراحی سایت وابسته به تجربه طراحان است.بطور مثال هریک از اعضای تیم طراحی سایت شرکت آوینا پرداز بطور میانگین دارای حداقل 10 سال تجربه در قسمت تخصصی خود هستند.در زمانی که این مقاله نوشته می شود ( سال 1396) مجموعا حدود 70 سال تجربه کاری در زمینه طراحی سایت بین اعضای این شرکت وجود دارد.

بنابرین بسیار عاقلانه تر است که مشتریان به پیشنهادات و حرف های متخصصان ما توجه بیشتری نشان دهند تا گفته های فلان دوست خود که در رشته کامپیوتر تحصیل می کند!!

هیچ متخصص طراحی سایت با سابقه ای پیشنهادات و ایده های خود را بدون دلیل مطرح نمی کند بلکه ایده ها ونقطه نظرات آنها حاصل سالها تجربه و تحقیق در زمینه های مختلف مرتبط با طراحی وب سایت ، آنلاین مارکتینگ  یا اصول بهینه سازی است.لازم نیست راه حل ها را به ما بگویید

نکته مهم این است که طراحان سایت حرفه ای نیازی ندارند که در مورد راه حل ها با آنها گفتگو کنید بلکه چیزی که باید در موردش صحبت کنید مشکلات حال حاضرتان است.

دلیل این موضوع این است که در اغلب مواقع مشتریان نیاز خاصی را در نظر می گیرند و برای برطرف کردن آن راه حلی در ذهن خود ایجاد می کنند.مشکل اینجاست که این راه حل براساس روش های طبقه بندی شده،تجربیات و علوم روز در طراحی وب سایت تنظیم نشده.حتی اگر هم در مورد یک مشکل خاص کارایی داشته باشد به دلیل اینکه از روش علمی انتخاب و به انجام نرسیده مطمئنا تاثیرات مخربی بر دیگر ویژگی های مهم وب سایت خواهد گذاشت.

یک مثال بسیار معمول در میان طراحان سایت و طراحان گرافیک وب سایت این است که مشتری درخواست می کند لوگوی شرکت خود که در سایت قرار گرفته بزرگتر شود.دلیل آن می تواند این باشد که می خواهد این لوگو بیشتر دیده شود و کاربران، برند را بهتر بشناسند و البته به نظر می رسد این بهترین راه برای این منظور است.

در حالیکه داشتن لوگوی بزرگتر می تواند این نتیجه را بدهد که کاربر بجای توجه به پیام اصلی سایت و یا توجه به دکمه های درخواست عمل (CTA) دکمه های خرید یا ثبت نام و.. به لوگو توجه بیشتری نشان دهد و این موضوع کارایی وب سایت را کاهش خواهد داد.یک طراح حرفه ای تمام عناصر وب سایت را هماهنگ و با یک هارمونی خاص که مختص برند و زمینه کاری آن شرکت است می چیند.جابجایی یکی از این عناصر، طراحی کلی سایت را تحت تاثیر قرار خواهد داد.راه حل بهتر برای دیده شدن لوگو و آشنایی کاربران با برند می تواند استفاده از آرم شرکت در پس زمینه های صفحه ها یا در بخشی از عکس ها در صفحات مهم وب سایت باشد به گونه ای که جزئی از طراحی به حساب آید.این روش معمولا نتیجه بهتری از بزرگ تر کردن لوگوی سایت دارد و البته گاهی نیز بهترین راه حل همان بزرگتر شدن لوگو است.موضوع این است که راه حل ها برای وب سایت های مختلف متفاوت است و نیاز به دقت و توجه جنبه های دیگر در طراحی دارد.تنها به فکر خودتان نباشید

هرشخصی دارای سلیقه و تفکرات منحصر به فردی است.در واقع نظر تنها یک شخص نمی تواند الزاما نظر تمام مشتریان باشد.بنابراین بسیار مهم است که بدانید نظرات و سلایق شخصی شما لزوما نباید در وب سایت شما نیز اعمال شود چرا که مخاطب این وب سایت شما نیستید بلکه مشتریانی هستند که ممکن است سلایقی کاملا مخالف شما داشته باشند.

وظیفه ما به عنوان یک شرکت طراحی سایت حرفه ای این است که یک وب سایت را از نقطه نظر کاربر نهایی همان سایت، بررسی و نگاه کنیم نه از نظر خودمان و نه از نظر مشتریانمان.در برخی موارد ممکن است حتی وب سایت نهایی خیلی با سلیقه شما هماهنگ نباشد اما هدف نهایی اکثر وب سایت ها بهبود درآمد و افزایش فروش است و زمانی که به این هدف رسیده باشیم دیگر سلیقه شخصی اهمیت چندانی نخواهد داشت.این سوال را از خود بپرسید :

آیا دوست دارید طراحی سایت شما مطابق با سلایق شخصی شما باشد ولی کارایی چندانی نداشته باشد یا اینکه ترجیح می دهید وب سایتی داشته باشید که اهداف مورد نظر شما در دنیای آنلاین را محقق میکند حتی اگر طراحی آن باب میلتان نباشد ؟از ایده های غافلگیرانه اجتناب کنید

تمام تمرکز ما طراحی سایت های اختصاصی است این به این معنی است که هر طراحی مختص یک مشتری است و ما مانند وب سایت های قالب آماده و یا CMS های WordPress یا Joomla از ماژول ها و طراح های آماده برای طراحی سایت استفاده نمی کنیم.به همین دلیل است که وب سایت های طراحی شده ما ارزان نیست و باید هزینه ها را از همان ابتدا مدیریت نماییم.

هم شرکت طراحی سایت و هم مشتری یک چیز می خواهد : مشخص شدن هزینه و ویژگی های ثابت و نهایی شده وب سایت که انتظارات هردو طرف را برآورده نماید.

برای رسیدن به این هدف هردو طرف باید بتوانند پروژه نهایی را تصور کنند و مطمئن شوند فکر همه چیزها را کرده وهمه چیز را طبقه بندی نموده اند.

از این رو بسیار مهم است که مشتری تمام پروپوزال و مفاد ارائه شده توسط شرکت طراح را مطالعه کند مشکلات و سوالات خود را قبل از شروع هر مرحله مشخص نماید.اینگونه هر دو طرف کاملا می دانند چه کاری قرار است انجام شود و از هزینه های اضافی در آینده جلوگیری خواهد شد.

به بیان ساده اگر شرکت طراحی سایت خود را ناگهان در مورد اضافه یا کم کردن ویژگی های خاص از وب سایت در میانه انجام پروژه غافلگیر نکنید شرکت طراح نیز هنگام پرداخت هزینه ها شما را غافلگیر نخواهد کرد.

در این مواقع ما پیشنهاد می کنیم قبل از انجام پروژه و قبل از شروع هر مرحله ، همه چیز با مشتری در میان گذاشته شود تا اشتباهات احتمالی به حداقل برسد.همچنین پُرحرفی و پیگیری مشتریان در این موارد برای هردو طرف مفید خواهد بود و ما کاملا از اینکه مشتریان پیگیر روند طراحی سایت و چک کردن موارد باشند استقبال می کنیم تا در نهایت همه چیز مطابق توافقات اولیه پیش برود.شما هم وظایف خود را به درستی انجام دهید

شاید این امر بسیار واضح به نظر برسد اما یکی بیشترین مشکلات شرکت های طراحی وب سایت با مشتریان به همین موضوع بر میگردد.

هر شرکت طراحی سایت حرفه ای برای خود و برای مشتری ضرب الاجلی برای انجام کارها و هر مرحله از پروسه طراحی تعیین می کند.اما زمانی می توانیم به این زمانبندی ها پایبند باشیم که مشتریان نیز وظایف خود را به خوبی و به موقع انجام دهند.در ابتدای شروع هر پروژه کارهایی که لازم است مشتری انجام دهد برای وی شرح داده و تعیین می شود.یکی از این وظایف تایید طرح و کیفیت پروژه در هر مرحله است.در هر مرحله ما نمای کلی وب سایت را برای مشتریان ارسال می کنیم تا اگر مشکل و یا ایرادی در آن می بینند ما را در جریان بگذارند و در واقع با تایید مرحله اجازه شروع مرحله بعدی طراحی وب سایت را به ما بدهند.

گاهی با مشتری توافق می شود که عکس هایی خاص از شرکت و کارمندان یا مطالبی در مورد محصولات و خدمات خود برای تیم طراحی وب سایت ما آماده و ارسال نمایند که برای ادامه روند طراحی لازم است.

بخشی دیگر از وظایف مشتریان مربوط نحوه پرداخت ها می شود که در صورتی که در زمان های توافق شده انجام نشود روند کار با مشکل مواجه می شود این موضوع بخصوص در مورد قرارداد های بهینه سازی و سئو سایت اهمیت بیشتری دارد چرا که قسمت زیادی از مبالغ دریافتی صرف هزینه تبلیغات یا خرید محتوا و بازدید و نیروی انسانی و .. می گردد و اگر وقفه ای در این پرداخت ها اتفاق بیوفتد عملا ممکن است تمام کارهای قبلی بی اثر شود.

در هر صورت جهت پیشرفت صحیح هر پروژه لازم است مشتری نیز همکاری های لازم را انجام دهد به تعهدات خود بخوبی عمل کند و وظایف تعیین شده در قبال وب سایت خود را به موقع به انجام برساند.عدم توجه به هریک از تعهدات از طرف مشتری میتواند انجام کل پروژه را به خطر اندازد.

ما هم به اندازه شما علاقه داریم پروژه ها به موقع و با نهایت کیفیت به سرانجام برسند.ضمنا برقراری ارتباط دوستانه با مشتریان نیز برای ما بسیار اهمیت دارد اما کارامد بودن وب سایت ها و انجام درست هر پروژه نیز برای ما مهم است و یکی از عوامل موثر برای رسیدن به این اهداف همکاری مشتریان و همچنین پرداخت های به موقع آنان خواهد بود.همکاری در ظراحی سایتبا شرکت طراحی سایت خود دوست باشید

اعضای تیم طراحی سایت شرکت آوینا پرداز همواره از ایجاد رابطه های دوستانه با مشتریان استقبال می کنند و در حقیقت در طول سالیان، بسیاری از مشتریان ما تبدیل به دوستان خیلی خوبی برای ما شده اند و ما خوشحالیم که بسیاری این روابط دوستانه از محدوده کاری خارج شده و خیلی از مشتریان تبدیل به دوستانی صمیمی در خارج از محیط کار و زندگی شخصی هر یک از ما شده اند.

البته این نوع روابط به روان تر شدن انجام کارها نیز کمک بسیار زیادی می کند.در کل هر دوطرف بدون پرده در مورد پروژه ها با یکدیگر صحبت می کنند و به یکدیگر اطمینان دارند این سطح از رابطه صمیمی با مشتریان بسیاری از کارهای فرمالیته را حذف کرده و کار بر روی پروژه ها را بسیار لذت بخش تر می نماید.

البته اینکه خود را مجبور به دوست داشتن ویادوست بودن با کسی کنید کار بسیار سختی است بنابراین همواره توصیه ما این است که سعی کنید شرکت طراحی سایتی را انتخاب کنید که بتوانید دوستش داشته باشید.

طراحی یک سایت موفق نباید پروژه ای باشد که به شرکت طراح سپرده شود و در نهایت پس از مدتی تحویل گرفته شود.زمانی می توان یک وب سایت ، یک نرم افزار یا یک باشگاه مشتریانِ موفق را طراحی کرد که این پروژه از همکاری همه جانبه هر دو طرف به سرانجام برسد.در واقع کلید اصلی کارامد بودن یک وب سایت و نرم افزار همین ارتباط خوب بین طراح و مشتری است.

شرکتی که کار طراحی سایت شما را انجام می دهد مسئولیت بسیار بزرگی در قبال کیفیت و موفقیت پروژه نهایی دارد اما با توجه به مطالب بالا مشتریان نیز سهم مهی در موفق بودن وب سایت دارند که باید بخوبی سهم خود را به انجام برسانند.

همواره ارتباط بهتر طراح سایت و مشتری به معنی روان تر شدن انجام پروژه ها و موفقیت بیشتر آنها خواهد بود.تیم طراحی سایت و بهینه سازی شرکت آوینا پرداز در کنار سایر برنامه نویسان و کارمندان این شرکت آماده هستند تا در فضایی دوستانه و صمیمی شما را در رسیدن به اهدافتان یاری دهند.


هزینه های پنهان طراحی سایت ارزان
هزینه های پنهان طراحی سایت ارزان
10 کاری که پیش از طراحی سایت باید انجام دهیم
10 کاری که پیش از طراحی سایت باید انجام دهیم
طراحی وب سایت با ویژوال استودیو
طراحی وب سایت با ویژوال استودیو
انتخاب بهترین شرکت طراحی سایت
انتخاب بهترین شرکت طراحی سایت
نظرات کاربران
اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید، لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید

captcha