فاکتور های موثر در موفقیت سایت فروشگاهی

در هنگام طراحی سایت فروشگاهی و پس از آن نکاتی وجود دارد که در میزان موفقیت و افزایش نرخ تبدیل وب سایت موثر هستند.بنابراین قبل از ایجاد یک تجارت آنلاین و طراحی وب سایت فروشگاهی لازم است به طور کامل فاکتورهایی که می توانند روی نرخ تبدیل ( تبدیل بازدید کننده به خریدار) فروشگاه شما تاثیر بگذارند را شناسایی نمایید. اگر تجربه داشتن یک تجارت آنلاین را دارید مطمئنا عوامل زیادی را در سایت خود برای افزایش بازدید کننده و خریدار آزمایش کرده اید. عواملی مانند تغییر محل عکس محصولات در سایت ، تغییر سر تیترها ، دکمه ها و بسیاری چیزهای دیگر. اگر با تغییر در این فاکتورها دستاورد خاصی مشاهده نکردید بنابراین باید بدانید که مشکلات جدی تری وجود دارد که باعث عدم موفقیت وب سایت فروشگاهی شما شده است.

در این مقاله سعی برخی از این مشکلات و راه حل هایی برای برطرف کردن آنها را پیشنهاد دهیم می توانید از این موارد هم برای طراحی سایت فروشگاه اینترنتی جدید و فروشگاهی که در حال حاضر دارید استفاده نمایید :

عدم پیگیری تغییرات

برای آزمایش ، اندازه گیری و ارزیابی میزان تاثیری که هر تغییر بر نرخ تبدیل سایت فروشگاهی دارد لازم نیست از سیستم های خیلی پیچیده ای استفاده کنید. حتی با یک فایل ساده اکسل یا حتی کاغذ و خودکار معمولی نیز می توان بسیاری از تغییرات را پیگیری کرد. مسئله مهم این است که تغییرات را آگاهانه انجام دهید و سپس منتظر نتایج بمانید ، بررسی نتایج یعنی به صورت لحظه ای وب سایت خود را از نظر ترافیک ( تعداد بازدید کننده ) و نرخ تبدیل ( نسبت بین خریدار به بازدیدکننده) چک و بررسی نمایید.


پیگیری و بررسی نرخ تبدیل وب سایت فروشگاهی


چیزی که باید هنگام طراحی سایت فروشگاهی و بعد از آن در نظر داشته باشید این است که همواره روشی که باعث افزایش فروش شود اولویت دارد حتی اگر باعث کاهش ترافیک یا بازدید کننده شود. ( اولیت نرخ تبدیل به ترافیک )

برای مثال در اکثر مواقع بزرگ تر کردن عکس محصولات احتمالا باعث کاهش بازدید کننده وب سایت فروشگاهی شما می شود ، به این دلیل که عکس بزرگتر و با کیفیت تر، حجم بیشتری دارد و همین موضوع سرعت لود سایت را کاهش می دهد، کاهش سرعت لود سایت در بیشتر مواقع به صورت محسوسی ترافیک سایت را کاهش می دهد. از جهت دیگر ، عکس های بزرگتر و با کیفیت تر ، مشتریانی را به سایت شما جذب می کند که به دنبال اطلاعات بیشتر و تصویر بهتری از محصول هستند و بزرگتر بودن عکسها، انگیزه بیشتری برای خرید در این دسته از مشتریان ایجاد می نماید.انتخاب اشتباه رنگ پس زمینه

رنگ ها تاثیرات ثابت شده ای از نظر روانشناسی در جهت تقویت یا کاهش برخی از احساسات در انسان ها دارند.پیشنهاد می کنیم مقاله روانشناسی رنگ در طراحی سایت را مطالعه نمایید. به طور قطع تاثیر رنگ در ایجاد حس اولیه کاربر هنگامی که برای اولین بار وارد یک وب سایت می شود غیر قابل انکار است.به عنوان مثال طراحی سایت فروشگاهی بر پایه رنگ آبی صفحات و رنگ پس زمینه سفید برای محل قرار گیری متن و توضیحات وب سایت ، روشی متداول و البته موثر در ایجاد حس اطمینان و راحتی کاربری در وب سایت محسوب می شود.


CAPTCHA در طراحی سایت فروشگاهی


یکی از روش ها ، طراحی سایت با طیف های رنگی برجسته اما ساده و روشن در میان رنگ های اصلی و میانه است که هم از نظر روانشناسی و هم عدم ایجاد خستگی در کاربران موفق بوده است. در هر صورت اگر وب سایت فروشگاهی شما موفقیت کمی دارد یکی از مشکلاتی که می توانید آن را بررسی کنید نحوه انتخاب رنگ های پس زمینه سایت است.استفاده از CAPTCHA

واقعیت این است که هیچ کس دوست ندارد از وب سایتی که پر از اسپم و تبلیغات های باز شونده در صفحه (Pop-up) و همچنین CAPTCHA است استفاده کند. در واقع هنگام پر کردن فرم های ثبت نام ، ارسال ایمیل ، عضویت در خبرنامه یا هر جای دیگر در طراحی سایت که از CAPTCHA استفاده شده و از کاربری می خواهد که حروف و اعداد دَرهم که گاهی به سختی قابل خواندن است را وارد کند می تواند به نرخ تبدیل وب سایت آسیب وارد کند. دلیل استفاده از CAPTCHA ها تشخیص انسان ها از ربات های اینترنتی است و مسائل امنیتی است برای اینکه ایمیل های اسپم (هرزنامه) ارسال نشده یا اطمینان حاصل شود که فرم ها توسط یک انسان پر شده نه یک ربات. اما این موضوع تقریبا همیشه باعث زحمت بیشتر کاربر و فراری دادن وی از وب سایت می شود.

برای این موضوع دو راه حل وجود دارد :

1- قطع کردن موقت CAPTCHA که ممکن است باعث شود چند ایمیل اسپم دریافت کنید اما بیشتر مواقع این کار به افرایش ترافیک و افزایش نرخ تبدیل وب سایت فروشگاهی شما می ارزد.

2- استفاده از یک CAPTCHA کاربرپسندتر که دو نمونه آن را می توان reCAPTCHA ( مربوط به شرکت گوگل ، رایگان و کارایی محدود ) و NuCaptcha ( شرکت کانادایی NuData و بصورت ویدئویی) نام برد.نوع و اندازه فونت های وب سایت

نوع و طراحی فونت (Font) یک وب سایت فروشگاهی در جذب مخاطب تاثیر مهمی دارد بنابراین لازم است هنگام طراحی سایت به کاربرپسند بودن و جذاب بودن فونت سایت دقت زیادی شود.

زمانی که نگران عدم موفقیت سایت فروشگاهی خود هستید، نیاز است که به همه جنبه های کوچک و بزرگ سایت خود نگاهی دوباره بیاندازید.یکی از آنها فونت سایت است.زمانی که اندازه فونت سایت شما ، بیش از حد کوچک باشد ، باعث می شود کاربران برای خواندن مطالب سایت به زحمت افتاده و زود از خسته شوند ، نتیجه این می شود که به وب سایت دیگری مراجعه و خرید خود را از آن انجام می دهند.

البته اکثر مرورگرهای (Browsers) امروزی مانند Google Chrome و Mozilla  قابلیت تنظیم اندازه فونت سایت ها به صورت اتوماتیک را دارند اما بسیاری از کاربران درباره روند این کار هیچ اطلاعاتی ندارند. تجربه نشان داده کاربران برای هر وب سایت ، نسبت به فونت فارسی خاصی واکنش مثبت نشان می دهند ، حتی می توان برای سر تیترها و بخش های مختلف سایت از اندازه و نوع فونت متفاوتی استفاده کرد ( هرچند استفاده از بیش از 3 فونت متفاوت در یک وب سایت توصیه نمی شود) . شناسایی فونت فارسی مناسب نیاز به تجربه و آزمون و خطا دارد ، خوشبختانه شرکت آوینا پرداز به دلیل فعالیت و تجربه زیاد در مباحث آنلاین مارکتینگ و سئو وب سایت، اطلاعات و داده های لازم در مورد فونت مناسب برای هر نوع وب سایت را بدست آورده است تا بهترین نتیجه را در اختیار مشتریان خود قرار دهد.طراحی سایت فروشگاهی ریسپانسیو

طراحی سایت ریسپانسیو (Responsive) که به فارسی "واکنشگرا" ترجمه شده ، یکی از حیاتی ترین موضوعات در سایت های فروشگاهی محسوب می شود.طبق برآوردهای جهانی بیش از 35% وب سایت ها از از طریق تلفن های هوشمند و تبلت ها مشاهده می شوند و این آمار روز به روز در حال افزایش است.اگر وب سایت شما در موبایل و تبلت به درستی نمایش داده نشود (ریسپانسیو نباشد) و مهم تر از آن Mobile Friendly نباشد، براحتی بخش زیادی از مشتریان بالقوه خود را از دست می دهید. به همین دلیل در سالهای گذشته تمامی وب سایت های طراحی شده توسط شرکت آوینا پرداز (فروشگاهی و غیر فروشگاهی ) با رعایت اصول ریسپانسیو بودن انجام شده و این موضوع دیگر به عنوان یک آپشن اضافی برای سایت در نظر گرفته نمی شود بلکه تیم طراحی سایت آوینا پرداز ملزم به رعایت آن برای تمام وب سایت ها می باشد.سئو سایت فروشگاهی

امروزه به دلیل افزایش آمار جستجو بین کاربران اینترنت و به خصوص جستجو در گوگل ، سئو سایت فروشگاهی به یکی از مهمترین و حتی موثرترین روش های افزایش فروش تبدیل شده است.سئو به این معنی است که با رعایت اصول و فاکتورهای مختلف چه در قسمت کدینگ و پشت صحنه سایت و چه در قسمت محتوای سایت ، کاری کنیم که سایت هنگام جستجو عبارتی خاص در صفحه ابتدایی گوگل یا موتورهای جستجوی دیگر قرار گیرد. در این میان انتخاب کلمه کلیدی مناسب نیز از اهمیتی ویژه برخوردار است.

بدلیل رقابت زیاد بخاطر تاثیر فوق العاده چشمگیر سئو در افزایش فروش ، معمولا این کار نیاز به هزینه و چندین ماه صبر و تلاش بسیار زیاد دارد.اما قطعا این میزان تلاش ارزش قرارگیری در نتایج ابتدایی گوگل و بیشتر دیده شدن وب سایت شما را خواهد داشت.سامان دهی بخش نظرات وب سایت فروشگاهی

معمولا قبل از خرید یک کالا به صورت اینترنتی ، چقدر وقت برای بررسی نظرات کاربران دیگر گذاشته می شود ؟ جواب این سوال معمولا شما را شوکه خواهد کرد.این موضوع ریشه در تاریخ و گذشته انسان ها دارد که همواره نظرات کاربران و مشتریان را صادقانه تر از تبلیغات اغراق آمیز فروشنده ها می دانند ، بنابراین بررسی و سامان دهی بخش نظرات به صورتی که کاربران بتوانند به محصولات امتیاز داده و نظرشان را اعلام کنند وب سایت فروشگاهی شما را بسیار حرفه ای تر و صادق تر نشان خواهد داد.

همچنین بخش نظرات باعث بیشتر ماندن کاربران در وب سایت هنگام خواندن نظر دیگران می شود که این موضوع تاثیر مستقیم در بهبود رتبه گوگل سایت شما خواهد داشت.

نتیجه گیری:

هدف اصلی سایت های فروشگاهی ، فروش محصول است.با استفاده از موارد بالا در وب سایت فروشگاهی چه هنگام طراحی و چه پس از آن می توانید نرخ تبدیل وب سایت را افزایش دهید.البته فروشگاه های اینترنتی به خودی خود پیچیده هستند تغییر در تناسب های بازار و اقتصاد نیز به این پیچیدگی ها می افزاید ، بنابراین مدیران سایت فروشگاهی باید کاملا نسبت به کم و زیاد شدن نرخ تبدیل سایت خود هوشیار بود و تصمیمات لازم را اتخاذ نمایند.باید گفت نرخ تبدیل وب سایت فروشگاهی تنها محدود به این عوامل نمی شود و بسته به هر نوع محصول و کالایی که به فروش می رسد ، روش های مختلفی می توان بکار گرفت تا فروش وب سایت را افزایش داد. مثلا عوامل مهم دیگر مانند: قیمت پایینتر از رقبا  ، گارانتی معتبر برای کالاها ، وجود نمادها و گواهینامه های اعتبار بخشی (نماد اعتماد الکترونیک ، نشان ملی ثبت رسانه های دیجیتال و.. ) ، امکان ثبت سفارش آسان و ..  می توانند در شرایط مختلف سهم مهمی در افزایش فروش محصولات داشته باشند.


اهمیت footer در طراحی سایت
اهمیت footer در طراحی سایت
تم های رنگی محبوب طراحی سایت در سال 2017
تم های رنگی محبوب طراحی سایت در سال 2017
4 نکته مهم در طراحی وب سایت در سال 96
4 نکته مهم در طراحی وب سایت در سال 96
چقدر طول می کشد تا یک وب سایت طراحی و ساخته شود ؟
چقدر طول می کشد تا یک وب سایت طراحی و ساخته شود ؟
نظرات کاربران
اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید، لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید

captcha