رابطه طراحی سایت و سئو در سال 2017

زمانی که صاحب یک برند یا بیزینس اقدام به طراحی سایت برای شرکت خود می نماید، معمولا بیشترین توجه خود را به طرح و ظاهر وب سایت معطوف می کند.جذاب بودن سایت، حرفه ای بودن طراحی سایت و کارایی آن، تبدیل به الویت های اصلی برای ویژگی های سایت می شوند.البته تمام اینها نکات بسیار خوبی است چراکه از طریق آنها کاربران بسادگی به اطلاعاتی که میخواهند دست می یابند و از حضور خود در سایت لذت می برند. اما نکته مهم اینجاست که اگر وب سایت شما دیده نشود و بیننده ای دریافت نکند تمام این ویژگی ها بیهوده خواهد بود.اینجاست که رابطه بین طراحی سایت و سئو مطرح می شود.

سئو وب سایت امروزه پایگاه اصلی تمام استراتژی های مربوط به بازاریابی محتوا محسوب می گردد.از طریق قرار دادن متن مناسب در صفحات سایت می توانید در موتورهای جستجو پیشرفت کرده و بیش ار رقبایتان دیده شوید.اما توجه به رابطه و تاثیر متقابل طراحی سایت و سئو بر روی یکدیگر امری بسیار حیاتی است. در واقع طراحی وب سایت اولین مرحله شروع فرایند سئو سایت و چهارچوب اصلی آن محسوب می شود.

یک طراح سایت حرفه ای همواره در حال مطالعه آخرین تغییرات الگوریتم های موتورهای جستجو است.

گاهی آگاهی از آخرین تغییرات و آپدیت های الگوریتم های موتورهای جستجو منجر به انجام عملی در طراحی سایت می شود که تاثیر چشم گیری بر سئو می گذارد.

در این بخش به تشریح رابطه طراحی سایت و سئو می پردازیم.نکاتی در طراحی که بر فرایند سئو و بهینه سازی سایت تاثیرگذارند :

کد نویسی ساده  سایت :

ساده کردن کدنویسی وب سایت موضوعی بسیار پیچیده است که به عوامل زیادی بستگی دارد و عناصر مختلفی را باید در نظر گرفت تا در نهایت کدهای نوشته شده وب سایت ساده و روان شوند.یکی از کارهایی که می توان انجام داد عدم استفاده از متعلقات اضافه در کد نویسی است، کار دیگری که باید انجام شود استفاده از توضیحات مناسب و قابل فهم در میان کدها است.بکارگیری این روش ها باعث می شود که برنامه نویسان دیگر براحتی متوجه نحوه کارکرد سیستم کدها شوند و در صورت نیاز، تغییرات لازم را راحت تر اعمال کنند.اما این موضوع چه تاثیری بر سئو سایت دارد ؟ به زبان ساده باید گفت کد نویسی ضعیف می تواند رتبه سایت را بنا به دلایل مختلفی کاهش دهد.یکی از این دلایل این است که اگر کدنویسی ها هنگام طراحی سایت نامناسب و منطبق بر اصول نباشد،فهمیدن موضوع سایت برای گوگل مشکل می شود و نمی تواند به راحتی از محتوای سایت در بیاورد و به همین دلیل سایت شما رتبه خوبی نخواهد گرفت.

ساده کردن کد نویسی در طراحی سایت و سئو


استقاده از عکس و ویدئو در طراحی سایت جهت بهبود سئو:

بررسی های مختلف نشان داده وب سایت هایی که دارای عکس و ویدئو هستند رتبه های بالاتری نسبت به سایت هایی که فاقد این عناصر هستند کسب می کنند.مهم ترین نکته هنگام استفاده از عکس و ویدئو در طراحی سایت، قرار دادن تگ ALT در تمام آنها است.از آنجایی که خزنده های موتورهای جستجو قادر به دیدن عکس ها نیستند استفاده از تگ ALT مناسب و ارائه توضیحات مرتبط ، کمک بسیار زیادی به درک موضوع عکس و ویدئو توسط گوگل می کند.اما استفاده از عکس و ویدئو جهت بهبود فرایند سئو، چیزی فراتر از تگ های ALT است.توجه به پایین بودن حجم این فایل ها و همچنین بالا بودن کیفیت آنها موضوعی چالش برانگیز می باشد.در واقع جهت کمک به سئو وب سایت، علاوه بر استفاده از تگ های ALT یا Rich Snipped ، باید به این نکته نیز توجه کرد که حجم عکس و ویدئوها آنقدر زیاد نباشد که منجر به کند شدن سایت شود و از طرفی کیفیت آنها نیز به قدری خوب باشد که کاربر را مجذوب خود نماید.محل قرار گیری و همچنین نام گذاری صحیح ( که شامل عبارات کلیدی مرتبط با عکس و ویدئو باشد) از دیگر عواملی است که هنگام طراحی سایت باید به آنها توجه شود.

پرهیز از بکارگیری مسدود کننده های محتوای سایت:

یکی از کارهایی که برخی ها هنگام طراحی وب سایت خود انجام میدهند قرار دادن یک مسدود کننده محتوا در برابر کاربر است.به این صورت که وقتی کاربر وارد سایت می شود و قصد دارد راجع به موضوعی خاص اطلاعات کسب کند، این مسدود کننده ها به صورت پیغامی مانع این کار می شوند و از کاربر می خواهند ابتدا ثبت نام کند یا وارد سایت شود ویا حتی مبلغی را بپردازد تا بتواند آن محتوا را مشاهده نماید.نکته مهم این است که تا حد امکان باید از این شیوه پرهیز شود چراکه اثری نامطلوب بر سئو خواهد گذاشت.اما در صورتی که چاره ای ندارید کاری کنید که حداقل بخش هایی از متن و محتوای سایت برای کاربران عادی، قابل نمایش باشد و در صورت استفاده از مطالب اضافی یا اطلاعات بیشتر از آنها درخواست ثبت نام یا پرداخت هزینه شود.این موضوع بخصوص در صفحه های فرود (Landing Page) اهمیت بسیار زیادی دارد.

محتوای سایت را به طور مرتب بروز رسانی کنید:

هدف گوگل این است که هروز برای مشتریان خود مفید تر از روز قبل باشد.به همین دلیل صفحه هایی که به صورت مرتب بروزرسانی می شوند، نسبت به صفحاتی که در طی سال دست نخورده باقی می مانند امتیاز بیشتری میگیرند.قسمتی از مهمترین صفحه های وب سایت خود را برای این منظور در نظر بگیرید.عکسی از محصولات جدید یا طراحی قسمتی برای ارائه آخرین اخبار در این صفحات کمک زیادی به این امر می نماید.همچنین بهتر است بخشی را برای قرار دادن مقاله در طراحی سایت خود اختصاص دهید.با قرار دادن مطالب متنوع و مرتبط در بخش مقالات سایت خود علاوه بر بروزرسانی ، چگالی عبارات کلیدی مهم را نیز در سایت خود افزایش خواهید داد.

بهینه سازی لینک ها :

یکی دیگر از روش های کمک به سئو و بهینه سازی سایت، مربوط به ساختار لینک ها و همچنین نام دامنه وب سایت شما می باشد.از نام های مناسب برای لینک صفحه های سایت خود استفاده کنید.به عنوان مثال استفاده از نام دامنه : تور-استانبولwww.yoursite.com/ کمک بسیار بیشتری در سئو سایت شما برای کلمه "تور استانبول" خواهد نمود.همچنین قرار دادن نام مکان جغرافیایی در آدرس صفحه ها باعث می شود در جستجوهای محلی بهتر دیده شوید به عنوان مثال : طراحی سایت در تهران .

کار دیگری که باید انجام دهید توجه به ساختار لینک های داخلی است.لینک دهی صحیح و راهنمایی درست کاربر از موضوعاتی است که روی سئو سایت بسیار تاثیرگذار است.نکته دیگر اینکه سعی کنید تا جایی که می توانید لینک صفحه های مهم سایت خود را در صفحات دیگر قرار دهید.هرچه این لینک ها بیشتر باشد نتیجه بهتری خواهد داشت.

محتوای سایت:

شاید مهمترین فاکتور برای گوگل و موتورهای جستجوی دیگر استفاده از محتوای مناسب در سایت باشد.اما در اینجا نمی خواهیم در مورد چگونگی تولید محتوای مناسب صحبت کنیم بلکه تمرکز ما بر روی نحوه طراحی سایت برای ارائه هرچه بهتر محتوای سایت به کاربران است.استفاده از محتوای زیاد و کلمات پشت سرهم معمولا باعث ایجاد خستگی در کاربر می شود.در اینجا به چند نکته جهت استفاده از طراحی مناسب برای ارائه محتوا به شکل تاثیر گذار، اشاره می کنیم:

·         از نوشته های مخفی برای بالابردن چگالی کلمات کلیدی در سایت خود استفاده نکنید.این کار منجر به دریافت جریمه از طرف گوگل خواهد شد.

·         از اندازه مناسب برای فونت های سایت استفاده کنید.حداقل اندازه استاندارد برای فونت های فانگلیسی 16 پیکسل است.مسئله مهم این است که فونت ها به اندازه کافی خوانا باشند و خواننده را به دردسر نیاندازد.

·         در طراحی سایت خود از فضاهای سفید به شکل صحیح استفاده کنید.استفاده از این فضاهای خالی باعث جلب توجه بیشتر کاربر به مطالب سایت می شود.

·         بین رنگ پس زمینه و رنگ فونت ها تضاد ایجاد کنید. کم بودن تضاد رنگ بین متن و پس زمینه باعث خستگی چشم کاربر و خروج زود هنگام وی از وب سایت می شود. 

طراحی سایت خود را موبایل دوست Mobile Friendlyکنید:

تعداد کاربرانی که از طریق موبایل به جستجو در اینترنت می پردازند رو به افزایش است و طبق اعلام گوگل در سال 2016 برای اولین بار تعداد آنها از تعداد کاربرانی که از طریق کامپیوتر یا لپ تاپ در اینترنت جستجو کرده اند بیشتر شده است.آینده اینترنت در اختیار موبایل ها است و از این رو الگوریتم های گوگل توجه ویژه ای به موبایل پسند بودن سایت ها نشان می دهند.و طبق اعلام گوگل، این موضوع در سال 2017 بسیار پر رنگ تر خواهد شد.از این رو شاید بتوان گفت مهم ترین رابطه بین طراحی سایت و سئو مربوط به همین قسمت می باشد.در صورتی که سایت شما در موبایل به درستی نمایش داده نشود هم از طرف گوگل و هم از طرف کاربران جریمه خواهد شد.


رابطه موبایل دوست بودن طراحی سایت و سئو


سرعت سایت خود را بالا ببرید:

یکی دیگر از مهمترین بخش های رابطه طراحی سایت و سئو مربوط به سرعت وب سایت می شود.سایت های بسیار کند نه تنها باعث فراری شدن کابران می شوند بلکه گوگل نیز این سایت ها را جریمه می کند و رتبه آنها را کاهش میدهد.برخی از اقداماتی که می تواند برای افزایش سرعت سایت انجام داد شامل موارد زیر می گردد:

·         حتما قبل از اینکه عکسی را در سایت خود قرار دهید سایز آن را تنظیم و از حجم آن بکاهید

·         فایل های مربوط به عکس ها و کدهای CSS را فشرده سازی کنید

·         از جلوه های گرافیکی و کدهای جاوا اسکریپت به مقدار زیاد استفاده نکنید

·         از یک هاست یا سرور سریعتر و قدرتمندتر برای وب سایت خود استفاده نمایید.

توجه به این نکته که سئو و طراحی سایت دو مقوله مرتبط به هم هستند در افزایش کارایی هر سایتی بسیار تاثیر گذار است. وب سایتی که طراحی مناسبی نداشته باشد و فاکتورهای لازم در آن رعایت نشده باشد امتیاز کمتری از طرف موتورهای جستجو خواهد گرفت و از این رو فرایند بهینه سازی و سئو آن به مشکل بر خواهد خورد.

در صورتی که در مورد طراحی سایت و یا سئو وب سایت نیاز به راهنمایی دارید با کارشناسان ما تماس بگیرید


درباره گوگل وبمستر
درباره گوگل وبمستر
پنج روش بازاریابی آنلاین که باید بشناسید
پنج روش بازاریابی آنلاین که باید بشناسید
4 دلیل اصلی شکست در سئو وب سایت
4 دلیل اصلی شکست در سئو وب سایت
سئو سایت در تعطیلات
سئو سایت در تعطیلات
نظرات کاربران
اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید، لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید

captcha